Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Telekomünikasyon Sektörüne Giriş

Üniversiteden mezun olduktan sonra Ericsson’da Turkcell Superonline CRM projesinde “Software Developer” olarak işe başladım.Yaklaşık 3 yıldır bu sektörün içindeyim.Sizlerle edindiğim tecrübeleri ve bilgileri paylaşmak istiyorum.
Mezun olduktan sonra Emptor Telco gibi büyük bir projeye yazılım geliştirmek için katıldım.Yeni mezun olmuştum,sektörü henüz tanımıyordum.İş süreçleri ve yazılım geliştirmek için kullanılan uygulamalar hakkında 2 hafta eğitim aldım.Neden niçin diye sorgularken müşteri talepleri arka arkaya gelmeye başladı.Yapılacak işler düzenli bir şekilde proje yöneticisi tarafından takip ediliyor ve task bazında kişilere atanıyor.Ben de eğitimden sonra ilk taskımı aldım.Projede kullanılan frameworkü anlamaya çalışıyordum,bir yandan da iş süreçlerini öğrenmeye çalışıyordum.Oldukça zorlanmıştım.İlk zamanlarda taskımı geliştirmem için süre biraz fazladan veriliyordu.Sonraları geliştirme için ayrılan zaman diğer tecrübeli arkadaşlarla eş zamanlı olarak verilmeye başlandı ve ben de performansımı artırmak için bir süre mesai yapmak süreçlere adapte olmak durumunda kaldım.O süre zarfında benden beklenen performansa ulaşmak için büyük çaba sarf ettim diyebilirim.Tecrübeli kişilerin bile projeye adaptasyonu 6-8 ay kadar sürerken ben de iş hayatına yeni başlayan biri olarak 1 yıl kadar süre zarfında adapte oldum.Projenin birçok noktasında uzmanlaştım.

Projeden kısaca bahsetmek istiyorum.Emptor Telco web tabanlı,30+ dış sistem ile entegreli bir şekilde haberleşen SID ve eTOM standartları kullanılarak geliştirilmiş “Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)” projesidir.Burada kullandığım SID ve eTOM terimlerini daha sonra açıklayacağım.Yazılarımdan takip edebilirsiniz.Yaklaşık 30+ Ericsson çalışanı ile Turkcell Superonline’a kendi lokasyonunda hizmet veriyoruz.Proje 7 yıldır müşterinin taleplerini karşılamaktadır.
Proje frameworkü katmanlı mimaride geliştirilmiş ve müşterimizin talepleri doğrultusunda MVC frameworküne uyarlanmıştır.

Projede kullanılan teknolojiler: C#, ASP.NET, Sql Server, Ajax, XML, Tigris (Custom MVC framework), Web Services

Her sektörde kurum içinde ve kurum dışında diğer firmalarla çalışırken standartları yakalamak adına genel yapılar kullanılır. Bu telekomünikasyon sektöründe de böyledir, savunma sanayinde, otomotiv sektöründe de böyledir.

Telekomünikasyon sektörünü düşündüğümüzde Turkcell,Vodafone,Türk Telekom,.. gibi firmalar var. Birlikte iş yapıyorlar. Mesela günümüzde hattınızı Avea’dan Turkcell’e, aynı şekilde ADSL hizmetinizi TTNet’den Superonline’a kolaylıkla taşıyabiliyorsunuz. Bunun sebeplerinden biri entegrasyon kolaylığıdır. Çünkü sektör genelinde aynı alt yapı kullanılmaktadır. Bu da iş geliştirme açısından firmalar için ve son kullanıcılar olan müşteriler için kolaylık sağlamaktadır.
Bu sebeple öncelikle telekomünikasyon sektöründe kullanılan NGOSS (New Generation Operation Systems & Software) alt yapıyı anlatacağım. Sonrasında SOA (Service Oriented Architecture) ve SID (Shared Information/Data) modelden bahsedeceğim.Sonraki yazımı takip edebilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?