Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Microsoft Imagine Cup 2012 Türkiye ve Dünya Finali – Tecrübelerim

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda Microsoft tarafından dünya çapında geleneksel olarak düzenlenen en büyük teknoloji yarışması olan Imagine Cup 2012’de edindiğim tecrübelerimi paylaşacağım. Gelecek yıllarda yarışacak arkadaşlara ışık olması düşüncesiyle, hatalarımızdan ve ders alınması gereken noktalardan bahsedeceğim. Dilerim sizler de eğlenceli bir Imagine Cup yolculuğuna hazırsınızdır. Eğer hazırsanız yolculuğa başlamadan izlemeniz gereken adımları sırasıyla anlatacağım.

Biz ekibimle Software Design(Yazılım Tasarımı) kategorisinde yarıştık. Türkiye 1.si olduk ve sonrasında ülkemizi temsilen dünya finalinde 75 ülke ile yarışmak için Avustralya/Sidney’e gittik. Yarışma kapsamında mükemmel tecrübeler edindik. Dünya finalinde ilk 20 proje arasına giremesek de Microsoft üst düzey yöneticileri tarafından –ilk kez öğrenciler olarak- Amerika’da Seattle’da düzenlenecek olan geliştiriciler konferansına (Developer Conference) davet edildik.

Turuncu gördüğünüz kısımları örnek olması açısından projemizle ilişkilendirerek açıklayacağım.

Öncelikle Imagine Cup Nedir?

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Zor problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyin” temasıyla 8 küresel probleme çözüm üretmek amacıyla düzenlenen uluslararası bir yarışmadır. Farklı kategorilerde yarışabilirsiniz. Bunlar: Yazılım Tasarımı, Oyun Tasarımı: Xbox/Windows, Oyun Tasarımı: Phone ve BT Becerisi. Windows 8 Becerisi, Windows Mobil Becerisi ve Windows Azure Becerisi alt kategorilerdir.

Biz Yazılım Tasarımı kategorisinde yarıştık. Aynı projeniz ile birden fazla kategoride yarışmak için başvurabilirsiniz. Yaptığınız proje Windows Mobil, Windows Azure içerebilir. 2 kategoride de yarışabilirsiniz.

Imagine Cup yarışmasına katılmak istiyorsunuz? İlk aşamada ne yapmalısınız?

-EKİBİNİZİ KURMALISINIZ-

Maximum 4 kişiden oluşan bir ekip kurmalısınız, bir de projenize danışmanlık yapacak bir hocanızı ekibinize dâhil etmelisiniz. Ekip kurmak oldukça zor bir süreçtir. Farklı konularda kendini yetiştirmiş arkadaşlarla bir araya gelmeniz sizin yararınıza olacaktır. Fikir aşamasına geçtiğinizde demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Yarışma bitene kadar sizi yarı yolda bırakmayacak güvendiğiniz, kafa dengi arkadaşlarınızı seçmelisiniz.

Biz Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4.sınıf öğrencileri olarak Serap Şen, Derya Gündüz, Abdulvahap Demir, Bedrettin Sümer ve danışman hocamız Yard.Doç.Dr.Nihat Adar ile birlikte ekibimizi kurduk. Ekip olarak her konuda birbirimizi çok iyi tamamladık. Son sınıf öğrencileri olduğumuz için projemizi bitirme projesi olarak saydırdık ve yarışma için projeye daha fazla zaman atabildik.

 Ekibinizi kurdunuz, şimdi ne yapacaksınız?

-FİKİR AŞAMASI (PROBLEMİN TANIMLANMASI)-

Yarışmanın en önemli, en değerli kısmına geldik. Fikir bulma süreci oldukça uzun bir zamandır. Ekip arkadaşlarınızla bir araya gelerek sık sık “brainstorming” yapmanız gerekecektir. Birçok fikir, problem ve çözümlerini ortaya koyarak, üzerine araştırmalar yaparak belki çoğundan vazgeçeceksiniz. Ya da o projenin daha önceden yapıldığını öğreneceksiniz. Moraliniz bozulabilir. Sakın yılmayın. Orijinal fikir arayışına devam edin.

Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri olarak 8 problem belirlemiştir. Projeniz bu 8 başlıktan en az birine çözüm olmalıdır. Detayları Birleşmiş Milletler Türkiye web sitesinde http://www.un.org.tr/index.php?LNG=1&ID=21 bulabilirsiniz.

Bizim fikir arayışımız yaklaşık 3,5 ay sürdü. Farklı konularda fikirlerimiz vardı. O fikirleri zamanla ya kendimiz çürüttük ya da ekibimizle paylaşınca orijinal fikir olmadığını düşünerek vazgeçtik. En sonunda problemi tanımladık. “Hepimizin evinde son kullanma tarihi geçmemiş ilaçlar var ve onları çöpe, doğaya atıyoruz, o ilaçlar çevre kirliliğine sebep oluyor.”

Problemi belirlediniz. Probleme yönelik fizibilite çalışması yapmanız gerekiyor.

-FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI-

Belirlediğiniz probleme yönelik araştırmalar yapmanız gerekiyor. Daha önce böyle bir probleme nasıl çözümler getirilmiş? Nasıl çalışmalar yapılmış?

Bizim projemizle ilgili yaptığımız fizibilite çalışmalarında daha önceden son kullanma tarihi geçmemiş ilaçların il sağlık müdürlükleri tarafından hastane ve sağlık ocaklarında kampanya şeklinde toplatıldığını ve ihtiyaç sahiplerine verildiğini gördük. Araştırmalarımıza devam ettik ve son kullanma tarihi geçmemiş ilaçların Eskişehir’de İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan ilaç toplama merkezi olduğunu öğrendik. Merkezi ziyarete gittik, yaptıkları çalışmaları izledik. Neler yaptıklarını sorduk. Merkezin teknolojik anlamda eksiklerini fark ettik. İnsan gücü çok fazlaydı. Bilgisayar başında bir kişi çalışıyor ve bu kişi sabahtan akşama kadar getirilen ilaçların kaydını excelde tutuyor, giriş sırasında eğer hasta gelirse çıkışını yapıyordu. Oldukça yoğun bir çalışma gerektiriyor. Bu sebeple çoğu ilacın kaydını sistemde tutamadıklarını, istatistiki bilgileri elde edemediklerini söylediler. Merkeze farklı illerden gelmişler ve bu şekilde çalışan merkezler kurmak istediklerini söylemişler, sistemi incelemişler ve iş süreçleri otomatize edilmediği için başarılı olamamışlar.

Fizibilite çalışmalarınızı yaptınız, problemin çözümüne yönelik neler yapmanız gerektiğini öğrendiniz. İsterleri oluşturmaya başladınız.

-REQUIREMENT ANALYSIS-

Problemin çözümüne yönelik yapılması gerekenler neler? Siz artı olarak neler yapmak istiyorsunuz? Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, probleminize yönelik çalışmalar önceden yapılmış olabilir. Onları araştırın. Ekibinizle yine yoğun “brainstorming” yapmanız gerekecektir. Çözüme yönelik aklınıza gelen her şeyi not edin. Uzuunca bir liste hazırlayın :)

Merkezden edindiğimiz bilgiler sonucunda eksikleri görerek ve onların da isteklerini not ederek uzuuunca bir liste oluşturduk :)

Requirement analysis(İstek Analizi) yaptık. Biz ekstra olarak neler yapabiliriz? Neler katabiliriz? Bunları düşündük ve yapmak istediğimiz çözümler için insanların tepkisine baktık.

-ANKETLER-

Ekstra yapmak istediğimiz çözümler için insanların neler düşündüğünü öğrenmek amacıyla anketler düzenleyebilirsiniz.

Biz de insanlara merkezden haberdar olup olmadıklarını, evlerindeki son kullanma tarihi geçmemiş ilaçları nasıl değerlendirdiklerini ve nasıl değerlendirmek istediklerini sorduk. Edindiğimiz sonuçlara göre çözümlerimizi desteklemiş olduk.

Anketler sonucunda ekstra yapmak istediklerimizi de listeye ekledik. İsterleri nasıl karşılayabileceğimizi düşünmeye başladık.

-ÇÖZÜM ve TEKNOLOJİLER-

İsterleri hangi teknolojileri kullanarak çözebileceğinize karar verin. İlerledikçe gerçekten karşılayabiliyor musunuz diye geri dönüp listenize bir bakın. Eğer problem yoksa çalışmalarınıza devam edin.

Projemizde problemin çözümü için 5 farklı teknoloji kullandık:

1-Web sitesi: İnsanların ilaç toplama merkezlerine kolayca erişerek, ilaçlarını bulabilmeleri, farklı merkezlere erişerek rezervasyon yapabilmelerini sağlamak için web sitesi hazırladık. Sitemizde 4 farklı yetkilendirme var. Member, Worker, Admin ve Super Admin.

2-Barkod Okuyucu: İlaçların girişini ve çıkışını kolayca yapabilmek için barkod okuyucu kullandık. İş gücünü azalttık ve zamandan kazandık.

3-Windows Mobile: Günümüz teknolojisinde cep telefonu kullanmayan yoktur. Merkezlere ve ilaçlara kolay erişim için mobil uygulama geliştirdik.

4-Facebook Uygulaması: İnsanların projemizden haberdar olmasını sağlamak için Facebook uygulaması geliştirdik.

5-Windows Azure & SQL Azure: Eskişehir ilaç toplama merkezine çeşitli illere de kurmak için geldiklerini söylemiştim. İş süreçlerini otomatize ettikten sonra verileri SQL Azure’da sakladık. Web, Facebook, Mobil aynı SQL’i kullanıyor. Web sitesi ve Facebook uygulaması için hazırladığımız mikro siteyi Azure’a taşıdık. Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarında merkezlerin yaygınlaştığını düşünürsek merkezlerin açılabilmesi için fiziksel bazı gereksinimleri olacaktır. Bilgisayar, barkod okuyucu, server, vs. Azure ile (sunucu ihtiyacını)bu problemi çözmüş olduk.

-TÜRKİYE DEĞERLENDİRMELERİ-

www.imaginecup.com adresine girerek kendinize ait bir hesap oluşturmalısınız. Ekip arkadaşlarınız ve mentorunuz ile birlikte ayrı ayrı hesaplarınızı oluşturmanız gerekiyor. Ekibinizden 1 kişi ekip üyelerini bir araya toplayarak “Software Design” kategorisinde yarışmak istediğinizi siteye kaydetmelidir. Proje ve ekip adınızı, logonuzu, gerekli bilgileri doldurarak kayıt olacaksınız.

Türkiye finali 2 round + finalden oluşuyor.

İlk roundda istenilen formatta bir rapor hazırlamanız gerekiyor. Yapılan başvuruları raporlara göre değerlendirmeye alıyorlar. Raporunuzu özenle hazırlayın. Görsellere, resimlere önem gösterin. Yazım kurallarına dikkat edin. Raporda istenenleri açık ve net olarak ifade edin. Projeniz için bir logo oluşturun ve bu logoyu proje adınızla birlikte dokümanlarınızda kullanın. Sizi daha profesyonel gösterecektir.

İkinci roundda projenizi anlatan bir video ve güncel raporunuzu hazırlamalısınız. Değerlendirme kriterlerini, puanlama sistemini www.imaginecup.com sitede bulabilirsiniz.

2 roundu da başarıyla geçtiyseniz İstanbul Microsoft Ofise davet edilerek sunum yapmanız istenecektir. Orada jüri bir değerlendirme yapacak ve Türkiye birincisi belirlenerek, dünya finaline katılmaya hak kazanacaktır. Türkiye ve dünya finalinde soru & cevap kısmı oldukça önemli. Gelebilecek muhtemel soruları tahmin edebiliyorsanız slaytlarınızda -gizli slayt- olarak hazırda bulundurun. Sorulduğunda açıp gösterebilirsiniz. Bu tür hazırlıklar faydanıza olacaktır.

Projenizin en önemli kısmı reklam ve pazarlama kısmı. Projeniz için tanıtım materyalleri hazırlamanız sizi daha profesyonel gösterecektir. Broşürler, afişler vs.

-DÜNYA FİNALİ DEĞERLENDİRMESİ-

Dünya finalinde 75 ülke 10’arlı gruplara ayrıldı ve 4 kişiden oluşan jüri ilk elemeleri yaptı. Küçük bir salonda sunuşumuzu yaptık. 20dk sunum+ 20dk soru – cevap kısmı vardı. Gün sonunda elemeler yapıldıktan sonra 20 ekip finale taşındı.

Sonraki gün 20 ekip içinden ilk 3 ekip belirlendi. Imagine Cup ödül töreninde sırayla 3., 2. ve 1. ekipler belirlendi.

Biz ekip olarak ilk 20ye taşınamadık. Gerçekten profesyonel çalıştık. Standımız, hazırladığımız dokümanlar, ekip kıyafet uyumu her şey çok iyiydi. Elendiğimizi öğrenen Microsoft yöneticileri hak etmediğimiz bir şekilde elendiğimizi, jürinin kararına saygı duyduklarını, projemizin favori proje olduğunu söylediler. Ödül olarak –ilk kez öğrenciler olarak- bizi Amerika’ya Seattle’a Developer Conference’a davet ettiler. Bizim için onur ve gurur verici.

Seneye yarışacak ekiplere başarılar diliyorum. Imagine Cup çok güzel tecrübeler kazandırıyor. İddialı bir proje geliştirmek istiyorsanız erken davranın. Sistemli ve programlı bir şekilde çalışın. Ekip arkadaşlarınızı iyi seçin. İstedikten sonra gerisi geliyor. Düşleyin, inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır.

Herkese başarılar…

Sorularınız olursa serap.sen@msakademik.net adresine mail atabilirsiniz.

 

Tags: , , , , ,

One Response to “Microsoft Imagine Cup 2012 Türkiye ve Dünya Finali – Tecrübelerim”

  • Onur diyor ki:

    Güzel bir yazı olmuş.Gelecekte katılacaklara ve birşeyler planlayanlara iyi bir kaynak olabilir.Elinize sağlık.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?