Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

REPHARM MICROSOFT IMAGINE CUP 2012′DE TÜRKİYE1.Sİ…

 

Repharm ekibi olarak Imagine Cup 2012de Türkiye 1.si olduk…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Repharm proje ekibi olarak Microsoft’un düzenlemiş olduğu Imagine Cup 2012de Türkiye 1.si olduk. 6-10 Temmuz’da Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenecek dünya finalinde yarışacağız.

Ekibin üyesi olarak mutluluğumuzu ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ekip tanıtımı ve fikrin oluşması süreci…

Ekibimiz fotoğrafta gördüğünüz gibi Bedrettin Sümer, Abdulvahap Demir, Yrd.Doç.Dr.Nihat Adar, Serap Şen ve Derya Gündüz ESOGÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde 4.sınıf öğrencileriyiz. Geçen sene bu zamanlarda yarışmaya katılma fikrimiz vardı. Bu sebeple fikir vermesi açısından Imagine Cup 2011 final sunuşlarını izlemeye Microsoft Ofise gitmiştik. Orada takımların final sunuşlarını izledik, nasıl hazırlandıklarını gördük. Bizim için güzel bir deneyim oldu. Sonrasında ekibimizi kurduk, “Software Design” kategorisinde yarışmak istediğimize karar verdik ve fikir düşünmeye başladık. Geçtiğimiz yazı -3,3.5 aylık bir süreci- fikir düşünerek geçirdik. Yaz tatili olması sebebiyle ekip olarak internet ortamında toplantılar düzenledik. Birçok fikir ortaya koyduk. Araştırmalarımız sonucunda tezlerimizi kendimiz çürüttük. Sonrasında “Evimizde fazla ilaçların bulunduğunu, onları nasıl değerlendirebiliriz?” diye bir fikir ortaya koyduk ve araştırmaya başladık. Öncelikle Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşmeye gittik. Fikrimizden bahsettik. Onlar fazla ilaçların toplanması için böyle bir birim kurduklarını ve yaklaşık 3 yıldır çalıştığını söylediler. O an fikrimiz çöpe gitti diye üzülmüştük. Fakat öyle olmadı… Gittik ilaç toplama birimini inceledik. Sistemleri nasıl çalışıyor onu gözlemledik. İnsanlar kullanmadıkları, son kullanma tarihi geçmemiş fazla ilaçları mevcut birime getirip bırakıyor, reçete karşılığında maddi beklenti olmadan ilaca ihtiyacı olanlar da gelip birimden alıyor. Çalışan sistemi incelediğimizde teknolojik araçların kullanılmadığını, çok fazla iş gücü olduğunu gördük. Biz de ne gibi katkılar sağlayabiliriz diye düşünmeye başladık. İlaçların bilgisini bir kişi excel dokümanına girişini yapıyor ki yüzlerde ilaç geliyor iş gücünü siz düşünün. Gelen hastalara da ilacı vererek çıkışını yapması gerekiyor. Durum böyle olunca çoğu döneme ait istatistiki verileri hesaplayamadıklarını, çoğu ilacın verisini sistemde tutamadıklarını söylediler. Bu şekilde çalışan sistemden ülke ekonomisine 3 yılda 2milyon tl kazanç sağlandığını söylediler. Eskişehir’de 5 yıldır öğrenci olmamıza rağmen birimden haberdar değildik. Biz de bir anket düzenledik. Anketlerimizin sonucunda Eskişehir’de yaşayan insanların %79’unun bu birimden bihaber olduğu sonucuna vardık. Vatandaşların % 36′sının kullanmadığı ilaçları attığını, %66′sının kullanmadığı ilaçları bir merkeze vermek istediğini tespit ettik. İnsanları ilaç getirmeye teşvik etme amaçlı nasıl yöntemler geliştirebiliriz diye düşündük. Hastaların birime uğramadan birimlerde bulunan ilaçlardan haberdar olabilmesini sağladık (web sitesi sayesinde),”www.repharm.org”a göz atabilirsiniz. Projemizin mobil tarafı ile ilaçların kolayca görülebilmesini ve ilaç toplama birimlerinin sorgulanmasını sağladık. İş gücünü azaltmak için barkod okuma sistemi ekledik ve stok programı geliştirdik.

Farklı illerden ilaç toplama birimi kurmak istiyoruz diye gelmişler…

Başarılı olamamışlar, çünkü iş süreçleri otomatize edilmemiş. Biz iş süreçlerini belirledik ve bir standart getirdik. Farklı illere kolayca kurulmasını sağlıyoruz. Hedefimiz bu sistemi Türkiye’de yaygınlaştırmak ve sonrasında Dünya çapında farklı ülkelerde de kurulmasını sağlamaktır.

Geçtiğimiz ay bir görevlendirme ile Sudan’ı ziyaret ettim. Orada projemizden bahsettim. Ülkelerinde böyle bir sistemin olup olmadığını sordum. Yok dediler. Ülkemizde biz de hayata geçirmek istiyoruz dediler. İş süreçleri hakkında hala görüşüyoruz.

Ayrıca afet gibi durumlarda ülke bütçesinden harcama yapmaksızın ilaçlar ilaç toplama birimlerinden diğer illere, ülkelere gönderilebilecek. Projeyle bedava ilaca, en kısa yoldan kolayca ulaşılacak. O kadar pahalı ilaçlar var ki… Bu ilaçlara Türkiye’nin ve dünyanın neresinde olursa olsun ücretsiz bir şekilde ulaşılacak.

Proje geliştirme süreçleri

Son sınıf öğrencileri olduğumuz için bölümümüz projemizi bitirme projesi olarak saydı. Böylece 2 ayrı proje geliştirmek zorunda kalmadık, 1 taşla 2 kuş vurmuş olduk J Ekip olmak, proje geliştirmek çok farklı bir tecrübe. Çünkü teknik kısımları halletmenin yanı sıra projenin reklamı, raporlanması, sunuşu… Birçok ayağı var. Proje kapsamında hepsini yaşadık ve iş hayatına daha erken hazırlanma fırsatı yakaladık. Bizim için güzel ve yoğun bir çalışmaydı. Proje sürecinde birçok şeyden fedakârlık ediyoruz. Özellikle uykudan. Uzun zamandır 2-3 saat uyuyoruz.  Yemek saatlerimiz değişiyor J  Bunlar da tuzu biberi diyelim.

Şimdi önümüzde dünya finali var. Bu çalışma tempomuzla orada da güzel bir derece elde edeceğimizi düşünüyorum.

 Proje tanıtım materyallerimiz

 

 

***Emeği geçen Şamil Alimhan, Abdullah Erkeç, Alp Sarıkışla, Yunus Dağ, Tarık Taştekin, Melih, Uğur Yağcı, Rohullah Rezai, Uğur Gürel, Ahmet Yazıcı, Nadire Arıkan, Janset Koç, Aziz Aytaş, Ozan Konuk, Mutlu Kurnaz, Arzu Bahçeevler’e, evinde yardımlarını esirgemeyen Seda Güzel’e, Sudan’da çektiğim video için Nasir Abdelhafiz’e çok çok çok teşekkür ederiz.

 

Tags: , , , , ,

3 Responses to “REPHARM MICROSOFT IMAGINE CUP 2012′DE TÜRKİYE1.Sİ…”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?