Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Microsoft Student Partner Programı

Merhaba Arkadaşlar,

5 aydır Microsoft Student Partner ünvanına sahibim.5 aylık tecrübelerim ve gözlemlerime dayanarak bu program hakkında bilgi vermek istiyorum.Başvurmayı düşünen,bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum.

“Microsoft Student Partner kimdir?Başvurular nasıl yapılmalıdır?Bu programa dahil olmak bize neler kazandırır?”şeklinde sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.

MSP kimdir?

Microsoft’un bilgisayar bilimleri alanında öğrencilere sağladığı bir ayrıcalık olarak düşünebilirsiniz.Bu ünvana sahip olan kişi Microsoft’un düzenlediği eğitim ve seminerlerden yararlanarak kendisini daha da geliştirir.Çevresini de aydınlatmaya çalışır.Microsoft’un teknolojileri hakkında ilk bilgi sahibi olacak kişidir.Yenilikleri sürekli takip eder,teknolojiler hakkında haberdar olur.Üniversitesinde çeşitli eğitim ve seminerler düzenleyerek çevresini de bilgilendirmeye çalışır.

MSP olmak için başvurular nasıl yapılmalıdır?

Başvuru formu için adresine  tıklayarak ulaşabilirsiniz.Başvurunuza bir de sizi kısaca tanıtan bir video eklemelisiniz.Örnek olarak benim daha önce çekmiş olduğum videomu izleyebilirsiniz.Başvuru formunuzu gönderdikten sonra elemeler yapılacak ve her üniversiteden bu ünvana layık olacak kişiler seçilip,açıklanacaktır.

Bu programa dahil olmak size neler kazandıracaktır?

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak bahsedeceğim.

MSP ünvanını taşımaya hak kazandığım zaman çok mutlu olmuştum.İdeallerimi gerçekleştirmem için attığım büyük bir adım oldu.Elemeler sonrasında kazandığımı öğrendim ve İstanbul’da Microsoft Office’de Kick-Off etkinliğine davet edildim.3 gün orada kaldım.Nişantaşı’nda güzel bir otel ayarlanmıştı.3 gün boyunca MVP hocalarımızdan farklı alanlarda eğitim aldım.Alanında uzman kişilerle ve Microsoft yöneticileriyle (Türk ve yabancı) tanışmak,muhabbet etmek harikaydı.Eğitimler dışında Türkiye’de farklı üniversitelerden seçilen MSP arkadaşlarımla tanıştım.Çok güzel bir arkadaşlığımız oldu.Kendi alanımızda birbirimizi daha iyi anlayan,ihtiyacımız olduğunda danışacak,fikir edinecek arkadaşlara sahip oldum.Microsoft Ankara Yaz Okulu’na da katılmıştım.Orada tanıştığım 4 arkadaşım da MSP olmuştu.Onlarla yeniden görüşme fırsatımız oldu.

Teknik ve sosyal açıdan öğrencilere çok şey katıyor.Kendimizi daha da geliştirmemiz için Dreamspark ve MSDN hesapları açılıyor.MSP seçildikten sonra size ait msakademik.com uzantılı bir mail hesabınız oluyor.

Dreamspark ve MSDN çok yararlı oluyor.Lisanslı Microsoft yazılımlarından Dreamspark sayesinde ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.MSDN Academic Allianze de o şekilde.Ürünleri deneme,kullanma fırsatı yakalıyorsunuz.İhtiyacınız olan bilgiyi de orada bulabilirsiniz.

Dönem içinde İstanbul’da 2 günlük bir kamp yapıldı.Tam vizelerime denk geldiği için katılamadım.Çok üzülmüştüm.Katılan arkadaşlarım çok memnundu,Windows Azure ve Phone7 de kendilerini baya geliştirdiklerini söylemişlerdi.

Bunların dışında ekip çalışmaları: çeşitli web sayfa düzenlemeleri yapılıyor.Biz de elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz.Farklı şehirlerde de olsak aynı iş için bir araya gelebiliyoruz.Organize olmak aynı şehirdeyken bile zordur,biz internet üzerinden webinerler,görüşmeler düzenleyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.Bu gerçekten büyük bir başarı.

Ayrıca henüz yayına açılmamışken www.acikakademi.com -ülkemizin ilk ücretsiz online yazılım okulu,kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkese açıktır- test aşamasında yer aldım ve sitenin testlerini yaptım.Sonraki yazılarımda acikakademi.com’dan bahsedeceğim.Takip edebilirsiniz.

Bu programda yer alıyor olmaktan çok mutluyum.Siz de MSP olmak için başvurun.Son başvuru tarihi 30 Ocak 2012dir.

Bu heyecanı siz de yaşayın!

Sorularınız için serap.sen@msakademik.net adresine mail atabilirsiniz.

Kolay gelsin,başarılar…

 


 

 

 

Tags: , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?