Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Microsoft Ankara Yaz Okulu Eğitimleri Üçüncü Hafta

Merhaba Arkadaşlar,

Microsoft Ankara Yaz Okulunda 3 haftayı geride bıraktık.Son haftaya giriyoruz.Eğitimler oldukça verimli geçiyor.Bu hafta “XNA Oyun Programlama,SharePoint ve Windows Phone 7′de mobil uygulama”  eğitimleri aldık.

*Engin Polat’ın katılımıyla 1 gün XNA Oyun Programlama gördük.Daha önce hiç ilgilenmemiştim.Çok zevkliydi :)

XNA Framework, .Net FrameWork üzerinde bir katman.XNA Game Studio 4.0 kurulumu yaptık.

Sonrasında uygulamalar geliştirdik: Tenis oyunu,futbol topunun tuşlarla hareketi,kayan arka plan görseli hazırlama,koşan atların animasyonu ve vuruşla beraber oluşacak ateş animasyonu.

Oyun Döngüsü şu şekilde:

Initialize: Oyun başlangıcında çalışır.

Load Content: Ekran çözünürlüğüne uygun görseller yüklenir.

Update: Oyunda aktif olan tüm karakterler ve ilişkileri test edilir,yapay zeka hesaplamaları bu kısımda yapılır.Klavye-mouse vuruşları burada belirlenir.

Draw: Çizimler yapılır.

Unload Content: Oyun kapanırken çalışan kısım.

Gerekli kodlamalar ilgili yerlere yapılıyor.

Program 2 kısımdan oluşuyor.İlki “program.cs” nin bulunduğu kodların yazıldığı kısım,ikincisi “content” kısmı.Buraya da gerekli görseller yükleniyor.

Kısa zaman olmasına rağmen uygulamalarla öğrendiklerimizi pekiştirdik.Keşke oyun programlamaya ayrılan zamanımız daha uzun olsaydı :) (Fotoğrafta arkada kaldım :) )

*Sonra Burak Batur’un katılımıyla 2 gün SharePoint eğitimi aldık.BI(Business Intelligence) kısmına da değindik.SharePoint Foundation kurmak için gerekli sistem özellikleri : 64 bit Windows işletim sistemi ve 4GB Ram.

Benim bilgisayarım 32 bit windows işletim sistemiydi.Gerekli kurulumları yapamadık.Microsoft tarafından bize sağlanan hesapları kullanarak online olarak SharePoint kullandık.

SharePoint nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi paylaşım noktasıdır.Eğer Sky Drive kullanmış iseniz dosyalarınızı paylaşabileceğiniz bir noktadır.Word,excel dosyaları,fotoğraf yükleyip paylaşım yapılabilir.Bunun gelişmişi ve kurumsal olanı SharePoint gibi düşünebilirsiniz.

Neler yapabiliriz SharePoint ile?

Mesela iş yerindesiniz ve bitirmeniz gereken bir proje var.Aynı projede 3 kişi çalışıyorsunuz.Projeyi tamamladıktan sonra arkadaşınıza kopyala-yapıştır ile vermek bazen hatalara sebep olur.Program uyuşmazlığı vs. bir sürü sorun yaşanıyor.Bunun kolay bir yoludur SharePoint.Projenizi yükleyebilir.Çalışmanızı bitirdiğinizde arkadaşınız devam edebilir.Bu süreçte hem zaman hem de veri kaybı yaşamazsınız.Kim,ne zaman projeye devam etmiş,ne zaman güncellenmiş bunları görebilirsiniz.Yapılması gerekenleri not edip,işi kimin yüzde kaçını bitirdiğini takip edebilirsiniz.Herşeyi raporlayabilirsiniz.

Oldukça yararlı ve kullanışlı bir teknoloji.Ben çok sevdim :) Özellikle projelerde çok işime yarayacak.

*Sonra Ekin Özçiçekçiler’in katılımıyla 2 gün Windows Phone 7 eğitimi aldık.Phone 7.1 SDK Beta 2 kurulumu yaptık.Visual Studio 2010 için Service Pack 1 güncellemesi yaptık.Uygulamalar geliştirmeye başladık.

Henüz Türkiye’de Phone 7 destekleyen bir cihaz yok.Uygulamanızı yazmış olsanız bile deneme şansınız olmayacaktır.Yurtdışından Phone 7 destekleyen bir cihaz alabilirsiniz.Bu da pahalıya mal olabilir.

Biliyorsunuz ki Microsoft Nokia ile bir anlaşma yaptı.Zamanla cihazlar elimize ulaşacaktır.İlgili Haberi okuyabilirsiniz.

Phone 7de Metro arayüzü (Metro UI) günlük hayatta sıkça bulunduğumuz havalimanı, metro istasyonu v.b. gibi lokasyonlarda yönümüzü belirlemeye yardımcı olan “yönlendirme tabelaları” esas alınarak geliştirilmiştir. Bu “tabela” larda kullanılan “görsel dil” her tür kullanıcı profiline “ihtiyaç duyduğu” bilgiye en hızlı ulaşabilecek bir dil olmakla birlikte, birçok açıdan “her ne kadar farkedilmese de” birçok detay barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi, yüzlerce destinasyon bilgisinin olduğu bir yönlendirme tabelasında ihtiyaç duyduğumuz destinasyon ile ilgili bilgiye en hızlı ve sade bir biçimde ulaşabiliyor olduğumuzdur. Aslında bu noktada dikkat edilmesi gereken detay, bu kavramın yine günlük hayatta en çok iletişim kurduğumuz elektronik cihaz olan telefonlarımızda da olması gerekliliğidir. Acil bir anda telefon defterindeki bir kullanıcıyı aramak, mesaj atmak ya da en sevdiğim uygulamaya cihazın içinde kaybolmadan ulaşmak güçlü bir mobil deneyimin en başında gelen detaylar olmaktadır. Bu detaylar göz önünde bulundurularak Windows Phone 7 üzerinde bulunan Metro UI geliştirilmiş ve kullanıcılarına maksimum verimliliği sağlayabilecek bir deneyim sağlaması hedeflenmektedir.Daha fazla ayrıntı için Tıklayın.

2 gün çok zevkli geçti.Mobil uygulama geliştirmek çok eğlenceliydi.

Çok güzel ve verimli 1 hafta geçirdim.

Tags: , , , , ,

2 Responses to “Microsoft Ankara Yaz Okulu Eğitimleri Üçüncü Hafta”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?