Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Microsoft Ankara Yaz Okulu Eğitimleri Son Hafta

Merhaba Arkadaşlar,

Microsoft Yaz Okulu eğitimlerini başarıyla tamamladık.Son haftamızda neler yaptığımızdan bahsedeceğim.

3.haftamızda Microsoft Ankara’dan Mehmet Tunçkanat hocamız katılmıştı.Son haftamızda Windows Phone 7 ve Microsoft’un bir teknolojisini kullanarak proje geliştireceğimizden bahsetmişti.Ben de mobilde nasıl bir uygulama yaparım diye düşünmeye başlamıştım.Araştırmalarımı yapıp kararımı verdim.Windows Phone 7 eğitimine Ekin Özçiçekçiler katılmıştı,2günlük eğitimde bir çok şeyi öğrenmiştik.Bilgilerimizden yararlanarak projemi geliştirmeye başladım.

Projelerimizin yanı sıra  1-2 saatlik seminerler düzenlendi.İlk olarak Microsoft Türkiye  Ulusal Teknoloji Politikalari Yöneticisi Buğra Karabey “Bulut Bilişim” hakkında bilgiler verdi.

Bulut Bilişim (Cloud Computing) nedir?

Geniş bant internetin gelişmesiyle birlikte web tabanlı uygulama ve servislerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Web tabanlı bu uygulama ve servisler “Cloud Computing” olarak adlandırılıyor.

Uygulama ve servislerin internetteki bir sunucuda (bulutta) bulunup, internete bağlı herhangi bir cihaz ile bu uygulama ve servislerin çalıştırılması olayıdır. Cloud computing ile bilgisayarınızda bulunan ofis, resim düzenleme ve arşivleme, ajanda, yabancı dile çeviri programları ve kişisel dosyalarınız, internetteki bir sunucuya taşınıyor ve internete bağlı olduğunuz her yerden bu programlara ulaşıp işinizi görüyorsunuz.

Cloud computing uygulama ve servislerine örnek vermek gerekirse Google Mail, Apple MobileMe, Ubuntu One, Picasa, Flickr, Google Docs olarak sıralanabilir.

Avantajları,Düşük Donanım Maliyeti,Gelişmiş Performans,Düşük Yazılım Maliyeti,Anında Güncelleme,Sınırsız Depolama Kapasitesi,Artırılmış Veri Güvenliği,Gizlilik ve Güvenlik gibi konularda ayrıntılı bilgiyi okumak isterseniz Tıklayın!

 İkinci seminerimiz “Kinect Programlama ve Gömülü Sistemler” üzerineydi.Yaz-Geliştir Windows-Embedded Editörü Umut Erkal katıldı..Net MicroFramework ile ilgili  bilgiler verdi.Konsolda yazılmış kodları inceledik.Vee sonrasında Kinect nasıl çalışır?Bunlardan bahsetti.Merak ettiğim bir konuydu.Öncelikle Kinect SDK kurulması gerekiyor.Kurulumdan sonra cihazın kurulum cdsi yükleniyor.Yüklemeden sonra aygıt yöneticisine de kurulduğunu göreceksiniz.Kinectle kişi tanıma; kişinin baş,omuz ve kollarını tanıyarak hareketlerle robotumuzu yönlendirecek bir uygulama yaptık.Çok eğlenceliydi :)

Seminerlerin yanısıra projelerimizi tamamlamaya çalıştık.Cuma günü Mehmet Tunçkanat projelerimizi incelemeye geldi.Sınıfımızda en iyi 3 projeyi seçtik.Mehmet Hoca ödüllerini verdi.Arkadaşlarımızı tebrik ederiz.Sonrasında Microsoft Yaz Okulu Eğitimi sertifikamızı aldık.Eğitimlere son vermiş olduk.

Proje Sunum...

 

Microsoft Yaz Okulu Eğitimleri Sertifikamızı aldık,mutluyuz :D

***Yaz okulu vesilesiyle çok değerli arkadaşlar ve hocalar tanıdım.Paylaştığımız güzel anlardan bazıları…

Hep beraber iftar yemeği

 

Bowling

 

PlayStation'a gittik :)

 

Guitar Hero oynadık :) Ekibimiz harikaydı...

 

Veda Zamanı...

 Hem eğlendik,hem öğrendik…

Microsoft Yaz Okulu bana çok şey kattı.Öğrendiklerimi de ilerleyen zaman içerisinde geliştireceğim.Emeği geçen hocalarıma teşekkür ederim.Dolu dolu 1 ay geçirdim.

Tags: , , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?