Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Polonya Turu(Warsaw,Krakow,Auschwitz)


Merhaba Arkadaşlar,

Haftasonu cumartesi günü saat 22:00de Vilnius’tan otobüsle hareket ederek 8 saat süren yolculuktan sonra sabah 6 gibi Polonya’nın başkenti olan Varşova‘ya vardık.Gittiğimiz gün Dünya saati 1 saat geri alındı.Ayrıca Polonya’nın saati Litvanya’ya göre 1 saat geriydi.Polonya’ya gitmek için-seferlerden kaynaklanan saate göre- uygun saat buydu.Hava henüz aydınlanmamıştı.Gün ağarana kadar otobüs terminalinde bekledik.
Hava aydınlanmaya başlayınca kendimizi dışarı attık,terminalden şehiriçi otobüsüyle merkeze gittik(Otobüs biletleri=öğrenci için 1,40 zloty) ve gezmeye başladık.

Polonya hakkında genel bilgi vermek istiyorum.Polonya,resmî adı Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir.

Dili Lehçe,para birimi Zloty.(1 Türk Lirası=1.99 Zloty)Paraları,para değerimizin yarısı kadar değerli.Oldukça ucuz bir ülkeydi.Ulaşım,yiyecek,giyecekler…Aynı şeyi teknolojik aletler için söyleyemem.Markalaşmış ürünler,para birimleri farklı olsa da aynı değere denk geliyor.Biz gitmeden önce elektronik aletlerin de ucuz olduğunu duymuştuk,almak istediğim bir kaç şey vardı.Fakat fiyatları görünce planlarım suya düştü.

Polonya Avrupa’nın en dindar ülkesidir. Katolik olduğunu söyleyenler %90′a, düzenli olarak kiliseye gittiğini beyan edenler %80′e ulaşmaktadır.Bunu Polonya’ya gittiğimizde doğruladık.Haftasonlarını kiliselerde geçiriyorlar.

Polonya’nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin dir.Chopin adına müzeler yapılmış.Caddelerde piyano seslerini duyabilirsiniz.

Hatırlarsanız “Piyanist” ve “Schindlerin Listesi” adlı filmler Polonya’da çekilmişti.Varşovada yahudi mahallesinde,Krakow‘a bağlı Auschwitz bölgesinde.

Varşova’yı gezmeye başladık.Varşova Eski Şehir,Yeni Şehir olmak üzere 2ye ayrılıyordu.Biz çoğunlukla Eski Şehir bölgesinde gezdik.Varşova,Vistül nehri üzerinde Baltık Denizi’nden yaklaşık 360 kilometre uzaklıkta kurulmuştur.

Fotoğraflarla Varşova:


Varşova Kültür Merkezi


Polonya’yı ele geçirmek için giren Alman tanklarından geriye kalan bir parça


Marie Curie Müzesinden bir kesit


Old Town Market Place


Royal Castle

Cumartesi günü Varşova’yı gezdikten sonra trenle Krakow‘a gittik.Trenler için ISIC Öğrenci kartları ile indirim kabul edilmiyor.Sadece Polonya öğrencileri için indirim uygulanıyor.Gidiş için 46 Zloty tren ücreti ödedik.(Fiyatları size fikir vermesi için paylaşıyorum.)Trende Polonyalı fakat Türk Edebiyatı okuyan,Türkçe bilen ve aslen Çinli olan Polonyada işi için bi süre çalışan 2 arkadaş edindik.Yol boyu onlarla muhabbet ettik.Akşam 23:00a doğru Krakow’a vardık.Doğruca daha önceden rezervasyon yaptırdığımız hostelimize yerleştik.

Ertesi gün sabahtan Krakow yakınlarında Auschwitz denilen Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama,zorunlu çalışma ve imha kampına gittik.

Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir.Bunların,1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyonunun öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri anda doğrudan gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüştür.Kalan 200.000 kişi,hastalık,eksik beslenme,kötü muamele, tıbbi deneyler nedeniyle ve daha sonra gönderildikleri gaz odalarında ölmüştür.

Auschwitz ismi, Holokost sürecinde kurban olanların ve dolayısıyla II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi dehşetinin sembolü olmuştur. Bu kamplarda, Yahudi, Roman, homoseksüeller gibi Nazilerin düşman ilan ettikleri gruplar başta olmak üzere 6 milyon kişi ölmüştür.

Auschwitz’e gittiğimiz zaman gezimiz İngilizce bilen rehber eşliğinde başladı.Rehberimizde mikrofon,bizde kulaklık vardı.Gezimiz bu şekilde yaklaşık 4saat sürdü.İnsanların kaldıkları odalardan bazıları ziyarete açılmıştı.Kaldıkları yatakları gördük.Cezalandırıldıkları hücreleri,…Yapılan işkenceler…Korkunçtu.Duyduklarım,gördüklerim karşısında sanki kanım dondu.Uzun bir süre etkisinden çıkamadım.Hakkında bazı kaynaklar okumuştum ama gidip orada görmek daha iyi oldu.


Auschwitz I’in giriş kapısı ve ünlü slogan, “Arbeit macht frei” Çevirisi:”Çalışma insanı özgürleştirir.”

Kampın yapımı:

26 Eylül 1941′de Rudolf Höß,100.000 Rus savaş esiri için bir çalışma kampı kurulması yönünde emir alır. Naziler yöre halkını evlerini terk etmeye zorlar,inşaat malzemesi elde etmek üzere evleri yıkarlar.

Kamp yaklaşık 5 km² alana kurulmuştur.Bu geniş alan içinde farklı bölümleri olan kampın tamamı kuvvetli elektrik akımı verilmiş dikenli tellerle çevrilmiştir.

Başlangıçta bu kampın, savaş esirlerinin ve tutukluların zorunlu olarak SS için çalışması amacıyla kurulduğu sanılıyordu. Kampın asıl işlevi birkaç ay sonra ortaya çıktı. 1941 sonlarında KZ Auschwitz I ‘de denemeleri yapılan Zyklon B adı verilen zehirli gazla 1942 yazında gaz odasında ölümler başlatıldı.Önce Rus komiserler ve çalışamayan tutuklular öldürüldüler. Kısa süre sonra da anne ve çocuklar ve diğer çalışamayacak kişiler kampa getirildiklerinde hemen ayıklanarak gaz odalarına gönderilmeye başlandı.


Genel görünüm


Ziyarete açılan bloklardan biri


Yattıkları odalar

Orada yaşamış insanlara ait yığınla eşyalar vardı.Gözlükler,kullandıkları bastonlar,ayakkabılar,yemek tasları,taraklar,fırçalar,kesilen saçlar,…


Gözlükler


İnsanlar rastgele seçilerek trene doldurulmuş ve öldürülmüş,kiminin çocuğu kalmış,kiminin eşi,kiminin kardeşi…

O gün akşama kadar görülmeye değer yapıları gezdik.Sonrasında hostele döndük ve dinlendik.Son günümüzde sabah erken uyanıp kaleyi gezdik.


Vistül Nehri kenarında Wawel Royal Castle

Dönmeden önce elektronik mağazaları gezdik.Fiyatlar normal olduğu için pek bir şey almadık.Otobüsümüz Varşova’dan Vilnius’a dönecekti.Trenle tekrar Varşova’ya döndük.Salı günü merkezden 20.30 otobüsüne binerek sabah 6ya doğru Vilnius’a vardık.3gün süren Polonya turumuz harika geçti.Gitmenizi tavsiye ederim.

Tags: , , , , ,

11 Responses to “Polonya Turu(Warsaw,Krakow,Auschwitz)”

 • Anonymous diyor ki:

  >"Güzel bir gezinin ardından güzel de bir yazı çıkmış ortaya…verdiğin bilgiler için teşekkürler..başarılar… " "DİDEM"

 • poplar diyor ki:

  >teşekküler

 • Anonymous diyor ki:

  >selam bu guzel paylaşımın ıcın tesekkurler yalnız vize ve tr den polonyaya ulasım ıcın gerekenler ıle ılgılıde bılgı verırsen cok sevınırım. bende 15 gunlugune polonyaya gıtmek ıstıyorum ama nasıl bır surec yasanıyo bı bılgım yok:(

 • Serap Şen diyor ki:

  >Ben Polonya'ya Litvanya üzerinden gitmiştim.Bilgisi olan arkadaşlar varsa rica edelim paylaşsınlar…

 • Anonymous diyor ki:

  >serap hanım tesekkurler ama ya rıca etsem yardımcı olabılecek arkadaslar lutfen ılgılenın ben saglıklı bır bılgıye ulasamadım henüz:(

 • AKAY DEMİRER diyor ki:

  Allah kısmet ederse 18/22 Haziran 2012 tarihlerinde Krakow’a gideceğim İstanbul-Viyana,Viyana-Krakow otobüsle gerçekleşecek.Bilet bulabilirsem Polonya-Ukrayna ortaklığıyla gerçekleşecek 2012 Avrupa Futbol şampiyonasını da izleyeceğim .Belirtilen yerler arasında bulunan Nazi Kampları,Tuz Madeni ve kayak merkezine gitmek niyetindeyim .Siz arkadaşların izlenimlerini okudum,geniş bilgi edindim teşekkürler.. AKAY DEMİRER

 • Güzel bir yazı olmuş. PolonyaRehberi.com olarak başarılar dileriz.

 • shaobin diyor ki:

  Merhabalar,

  Krakow’da Türkçe öğrenmek isteyen daha dogrusu türkçesini geliştirmek isteyen Polonya’lı bayan bir arkadaşım var, bu konuda kendisine yardımcı olacak ve arkadaşlık yapacak Türk arkadaş aramaktadır. İlgilenirseniz sevinirim.

 • Kemal ÜNEK diyor ki:

  Merhaba,yazınızda o detayı görmedim ya da kaçırdım sanırım ama ben Krakow’dan Auschwitcz’e nasıl,ne kadara gidiliyor ve buraya giriş ücretleri öğrenci için ne kadardı?


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

 • Kötü (24%, 35 Votes)
 • Fena değil (8%, 12 Votes)
 • İdare eder (10%, 15 Votes)
 • İyi (18%, 27 Votes)
 • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?