Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Estonya,Talin

Merhaba Arkadaşlar,

19.11.2010-22.11.2010 tarihleri arasında Talin’e yaptığımız geziden bahsedeceğim.Bir haftasonu derslerden gezmeye fırsat bulduğumuz vakit doğruca terminalin yolunu tuttuk.Acaba Talin’e yolculuk fiyatı otobüsle ne kadar?Litvanya-Vilnius’tan kaç saat sürüyor?Bunları öğrendik.Fiyat da cazip gelince apartopar gitmeye karar verdik :)

Öncelikle Estonya hakkında genel bilgi vermek istiyorum.Estonya,Kuzey Avrupa’da bulunan,az nüfuslu,küçük bir Baltık Devleti’dir.Estonya Baltık ülkesi olmasına rağmen dil yapısı olarak diğer Baltık ülkelerinden ayrılıyor.Estonca,Fince ve Macarca dilleri ile birlikte Ural Dil Ailesi grubundadır.

Hava oldukça soğuk oluyor.Kışlar karlı geçtiği için binaların çatıları dik ve derindir.

Para birimi Krondur.1 Türk Lirası yaklaşık olarak 7,15 kron(EEK)dur.

Bazı caddelerde hırsızlığa karşı uyarı levhaları vardı.


Estonya,Baltık bölgesinin “Silikon Vadisi” olarak adlandırılıyor.IT(Information Technology) üzerinde baya gelişmişler.Skype, Estonyalı yazılımcılar tarafından geliştirilmiştir.

Talin ise Estonya’nın başkenti ve ana liman kentidir.Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin 80 kilometre güneyinde yer alıyor.Talin’den Helsinki’ye yolculuk çoğunlukla deniz yoluyla sağlanıyor.Yük gemileri D-Terminalden kalkıyor.

19 Kasımda gece 21:00da otobüsle yola çıktık.Yaklaşık 9,5 saat süren yolculuktan sonra sabah 06.30 civarında Talin’e vardık.Daha önceden rezervasyonunu yaptığımız hosteli bulduk.Sabah çok erken olduğu için biraz dinlendik.Eşyalarımızı bırakıp hostelden ayrıldık ve gezmeye başladık.

Kent 2 kısımdan oluşuyor.Aşağı kent(All-Linn) ve yukarı kent(Toompea).Büyük bir kısmı surlarla çevrili eski kente Viru Kapısı’ndan girildiğinde el sanatları ve turistik eşyalar satan tezgahlar ile birçok kafe görebilirsiniz.

Gezilecek Yerler:

Viru Keskus: Alışveriş Merkezi

Toompea: Büyükelçiliklerin,kiliselerin bulunduğu Toompea aynı zamanda kentin en yüksek noktası.Buradan tüm kenti görebilirsiniz.Yukarı kente adını veren Toompea Şatosu’nun karşısında 1894-1900 yılları arasında inşa edilen Aleksander Nevski Katedrali bulunuyor.Buradan kentin bol girintili çıkıntılı kıyı şeridine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Alexander Nevsky Katedral:

Estonian Maritime Museum:Giriş ücreti 25.00 EEKdir.Gemicilik müzesi diyebiliriz.Denizaltı özel kıyafetleri,gemi maketleri,özel örülen ağlar,en üst katına özel olarak monte edilmiş deniz fenerini görebilirsiniz.

Müzeden birkaç fotoğraf…

Freedom Square:

Güllüoğlu Baklavacısı :) Eğer uzun zaman baklava yememişseniz,özlemini çekiyorsanız oraya da uğrayabilirsiniz.Radisson Otele 50m uzaklıktadır.

Tags: , , , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?