Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Windows 7de ISS kurulumu nasıl yapılır?


Merhaba Arkadaşlar,

Asp veya asp.net uygulamalarımızı kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmek için yerel bir sunucuya ihtiyacımız var,bunu IIS kurarak sağlayabiliyoruz. IIS Vista ve Windows 7de sistem içerisinde hazır olarak bulunmaktadır. Biz sadece bu özellikleri aktif hale getireceğiz.Peki neler yapmalıyız?Resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle denetim masasından “Program ekle kaldır” seçeneğine girerek sol tarafta bulunan Windows özelliklerini aç kapat seçeneğine giriyoruz.

Sonrasında windows özellikleri penceresi karşımıza geldi burada Internet Information Services seçeneği yanında bulunan (+) açılır sekmeye tıklıyoruz ve alt kategorilere geçiyoruz.

Burada ise World Wide Web Hizmetlerine giriyoruz. Daha sonra uygulama geliştirme özelliklerine giriyoruz. Burada ASP, CGI ve ISAPI Uzantıları seçeneklerini seçiyoruz. İsteğe göre ASP.NET ve . NET genişletilebilirliğini de aktif yapabilirsiniz.


Tamam dedikten sonra işlemin bitmesini bekliyoruz bu işlem yaklaşık olarak 4-5 dk sürebilir.

Kurulum tamamlandığında C:Inetpubwwwroot dizininin oluşturulduğunu göreceksiniz.Buraya ilk asp dosyamızı koyup(ilkdosya.asp),tarayıcımızı açalım adres satırına http://localhost/ilkdosya.asp yazalım enter layalım.(İlk asp dosyamızı nasıl oluşturacağız diyorsanız eğer yeni metin belgesi açınız içine yazınız ve metin belgesini farklı kaydet deyiniz,isme ilkdosya.asp verdikten sonra kaydediniz,sonra da oluşturduğunuz bu asp dosyasını yerel sunucunuza atıp yukarıda belirttiğim gibi tarayıcınızdan adresi girip enterlayınız.)İşte bu kadar basit :)

Tags: , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?