Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Litvanya vizesi için neler yapılmalı?

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün Litvanya vizesi için büyükelçiliğe başvurumu yaptım.Ankara’daki Litvanya büyükelçiliği nerededir?Nasıl gidebilirsiniz?Hangi belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir?Sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

*Litvanya Cumhuriyeti’nin tüm vizeleri yalnızca Ankara’da bulunan Litvanya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tarafından verilmektedir.

*Konsolosluk Bölümü hafta içi hergün 9.30-12:00 saatleri arasında açıktır.

*Vize başvuruları şahsen yapılacaktır.

*Türk Vatandaşlarından yeşil pasaport ve kırmızı/gri hizmet pasaportlarına sahip olanlardan vize istenmemektedir.

Lacivert Pasaport sahiplerine uygulanacak vize için Konsolosluğa sunulması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:(Lacivert Pasaport Nisan 2010 tarihinden itibaren bordo olmuştur.)

1. Gidecek olan şahsın adına ve adresine Litvanya’dan gönderilmiş orjinal davetiye mektubu.(Bizim davetiye mektubumuz okulumuz uluslararası ilişkiler birimine gönderilmişti.)Davetiyenin faksı/fotokopisi kabul edilmemektedir.
Konsolosluk vize tarihlerini davetiyede görülen tarihlere aynen uyarak verilecektir.

2. Litvanya’da kalış süresince geçerli uluslararası sağlık sigortası(30.000euro teminatlı kalcağınız süre içinde geçerli olması gerekir.Sigorta poliçelerine göre bu süre 192gün boyunca geçerli olmaktadır.Talebinize göre 2poliçe de yaptırabilirsiniz.)

3. Hibe alcağınıza dair belge

4. Litvanya’ya gidiş-dönüş bileti(İsteğe bağlı:gidiş-dönüş bileti sonradan da alınabilir.)

5. Büyükelçilikte doldurulacak vize formu

6. 1 adet vesikalık fotoğraf (35x45mm ebatlarında)

7. Pasaport (Pasaport, Litvanya’dan ayrılma tarihinde halen en az 3 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır.)

Ankara’daki Litvanya Büyükelçiliğine nasıl gidebilirsiniz?

Adresi:Mahatma Gandi cad.No:58 Gaziosmanpaşa/Ankara

Uzak şehirlerden gelecek olan arkadaşlar için AŞTİ’den anlatayım.Metroya bineceksiniz.Kızılay’da ineceksiniz.Milli Müdafaa çıkışından çıkın.Güven parkın içinden geçerek otobüs durağını bulun.112 yada 114 nolu otobüsler Gaziosmanpaşa’ya gidiyor.Otobüs şoforüne de sorarsanız o sizi Mahatma Gandi caddesinin 1 arka caddesinde indiriyor.Yürüyerek bulabilirsiniz.

Saat 9.30da vize başvuruları başlıyor.Vize için aşağıdaki kapıdan zile basın.Orada litvanyalı bir güvenlik var.Litvanca,rusça ve ingilizce biliyor.Türkçe bilmiyor.
Vize başvurusu için gittiğinizi söyleyin.Gerekli belgeleri istiyor ve şak kapıyı kapatıyor.İçeri alınmak gibi birşey beklemeyin :) Kapı önünde herşeyi hallediyorsunuz.

Doldurmanız gereken formu veriyor.Form üzerinde multiple giriş çıkış diye bir seçenek var.Bunu işaretlemeyi unutmayın.Litvanya’ya Riga aktarmalı geleceksiniz giriş çıkışlarda problem olmasın.Fotoğrafınızı yapıştırın.Tüm belgelerinizi teslim edin.Vizemin “pasaportumla belirteceğim adrese kargoyla gönderilmesini istiyorum” şeklinde bir kağıt imzalıyorsunuz.MNG kargo poşetinin üzerine adresinizi yazın.Pasaportunuzu da teslim edin.Hepsi bu kadar…

NOTLAR:

Litvanya için aldığımız D-type Vize aynı zamanda Schengen vizesi yerine geçiyor.Schengen ülkelerine gitmek için ekstra vize almanıza gerek yok.Gezmeye başlayabilirsiniz :) )

Tags: , , , , , ,

24 Responses to “Litvanya vizesi için neler yapılmalı?”

 • Ibrahim diyor ki:

  >Merhaba Serap,Litvanyaya gitmek isteyen biri olarak,ilk olarak vize alabildiniz mi? arti aklima takilan 3.madde ;3. Hibe alcağınıza dair belge..bu nedir?

 • Ibrahim diyor ki:

  >selam serap;sen mulakata girmedin mi? ve bu vizeyi alabildin mi?

 • Serap Şen diyor ki:

  >Merhaba,Vize için herhangi bir mülakata girmen gerekmiyor.Okuyacağın okuldan gelen belgeler ve yukarıda bahsettiklerim ile gitmen yeterli.Vize için başvurmak istiyorum diyorsun öğrenci olduğun için başka bir şey sormuyorlar.Vize harcı da ödemeyeceksin.Vize başvurusunu yaptıktan sonra 1 hafta içinde vize kargoyla eve gönderiliyor.Hibe alacağına dair belge işlerini okulunda halletmen gerekiyor.Normalde vize almak için,yaşayacağın ülke kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceğin para miktarını banka hesabında göstermeni istiyor.Hibeden dolayı böyle bir şeye gerek kalmıyor.(Litvanya için söylüyorum bunu)

 • ayhan diyor ki:

  >merhaba serap ben litvanya buyuk elcılıgınde aldıgım vizeyle dırek almaya gıdıp gelsen herhangı bısey olurmu

 • Serap Şen diyor ki:

  >Almanya'ya gitmek istiyorsun sanırım.D tipi vizen varsa gidebilirsin,problem olmaz.Ben de yılbaşı için gideceğim.Schengen vizesi yerine geçiyor.

 • ayhan diyor ki:

  >benım vize c tipi oda olurmu

 • Anonymous diyor ki:

  >merhaba serap hanımşirket müdürüyüm yanımda resmi 20 cıvarı çalışan var şirket adına kayıtlı 5 araç var ama şirketin ve benim resmi borçlarımda var kredi kartı borcu gibi bu sıkıntı olurmu 20 yılın üzerindede ssk kaydım var evliyim çocuklarım öğrenci vs bunlar bu vize işinde önemlimi birsürü soru değilmi onlar uçağa binip geliyorlar biz neden gidemiyoruz russca bilişyorum bunun faydası olurmu

 • Serap Şen diyor ki:

  >Merhaba,Benim öğrenci vizesi olduğu için kolaylıkla çıktı.Fakat borçlarınız varsa bence bu bankanın işi vizede problem çıkacağını sanmıyorum.SSKnın vizede herhangi bir geçerliliği yok.Yurtdışına çıktığınız için seyahat sigortası yaptırmanız gerekiyor.Rusça biliyorsanız Litvanya'da çok faydasını görürsünüz.Litvanca,İngilizce ve Rusça burda anadilleri gibi.

 • ahmet esad diyor ki:

  merhaba. ben litvanyaya hibesiz gitmeye hak kazandım belgelerde ne gibi değişiklikler olcak hibesiz oldugum icin neler yapmam lazim vizeyi almak icin

  • admin diyor ki:

   Merhaba,

   Hibesiz olduğunuz için vize başvurusu yapmadan önce ne kadar süre Litvanya’da kalacaksanız banka hesabınızda ay bazlı belli bir miktar para yatırıp ihtiyacınızı karşılayacak paranın hesabınızda olduğunu göstermeniz gerekiyor,dekontları da konsolosluğa teslim etmelisiniz.

   Gerekli miktarı konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

 • MURAT diyor ki:

  Merhaba
  D tipi vize ile yılbaşı için Almanyaya gideceğinizi yazmıştınız? sorun çıktı mı acaba? :)

 • cdb diyor ki:

  Merhaba,

  Ben bir AB programı kapsamında Litvanya’ya gideceğim. Davet mektubumda vize ücreti alınmamasını rica etmiş beni davet eden kuruluş. Bütün masraflarımı program kapsamında davet eden luruluş karşılayacak. Aynı zamanda da öğrenciyim. Öğrenci olunca vize ücreti ödenmiyor mu? Ödeyip, ödemeyeceğimi nasıl anlayacağım? Bunu nasıl halledebilirim kapıdaki görevli ile :)

  • Serap Şen diyor ki:

   Merhaba,

   Öğrenci olduğunuza dair belge istediler mi?Eğitim amaçlı gidecekseniz Erasmus programı gibi okuldan vize harcı ödemeyeceğinize dair belge alıp vergi dairesinden onaylatıyorsunuz.O belge elinizde varsa kapıdaki görevli sormaz.

   • cdb diyor ki:

    Öğrenci belgesi istemediler özellikle, zaten u gideceğim program gönüllülük programı, öğrenci olma şartı yok. Ben yanımda öğrenci belgesi götüreceğim, rektörlükten de yazı aldım ama vize ücreti ile ilgili birşey yok yazıda, sadece süreci kolaylaştırmak için yazı. Dediğim gibi davet eden kuruluşun mektubunda vize ücreti alınmaması rica edilmiş. Sanırım onu dikkkate alırlarsa, ücret istemezler. Artık gidince göreceğiz Bir de uçak bileti görmek istediler mi? Onu merak ettim. Teşekkürler.

    • Serap Şen diyor ki:

     Hayır ben uçak biletimi sonradan aldım.O sebeple biletim yoktu,götürmedim.
     Ama gideceğiniz program ayrı.Biletiniz ayırtılmış ise yanınızda götürmeniz iyi olur.
     Davetiye mektubunda vize ücreti alınmaması rica edilmiş olabilir ama bence onlar prosedürü uygularlar.Kuruluşun vize ödemesi yapması gerekir diye düşünüyorum.

     • cdb diyor ki:

      Aslında kuruluş vize ücreti dahil bütün masrafları karşılayacak ama öncelikle ödemeleri ben yapacağım. Onlar daha sonra hesabıma yatıracak. Benim tedbir olarak vize ücretini götürmem gerekli o zaman. Litvanya’ya uçakla Riga aktarmalı gideceğim ben, bu durumda vize formunu doldururken ilk giriş ülkesi Estonya olarak mı yazılmalı? (Formda böyle bir kısım var) Yoksa aktarma olduğu için gümrüğe girmiyor muyuz? Yani ilk giriş Litvanya mı olur? Bu konuda bir tecrübeniz var mı?
      Bu arada yazınız çok faydalı oldu, özellikle D tipi vize konusu kafamda iyice netleşti :) Teşekkürler biligler için.

     • Serap Şen diyor ki:

      Riga,Letonya aktarmalı Litvanya yazabilirsiniz.Formda multiple giriş-çıkış seçeneği var.Onu da işaretlemeyi unutmayın.

      Rica ederim.

 • belit diyor ki:

  Merhaba,

  Siz multiple D tipi vize aldıktan sonra Litvanya’ya gittiğinizde oturma izni de aldınız mı? Çünkü bazı yerlerde okuduğum kadarıyla D tipi vize oturma izni olmadan diğer Schengen ülkelerine giriş çıkışa izin vermiyor. Özellikle Erasmus öğrencileri bu konudan çk bahsetmiş. Oturma izni ile beraber D tipi vizenin Schemgen vizesine dönüşeceğini söylüyorlar. Benim de D tipi multi giriş çıkış vizem var ve 10 kalacağım Litvanya’da. Oturma izni konusunu merak ettim.

  • Serap Şen diyor ki:

   Merhaba,

   Hayır oturma iznim yoktu.D tipi vizeniz var ise Schengen vizesi yerine geçiyor.Diğer ülkelere gitmenizde bir problem olmaz.

 • orbicularis diyor ki:

  11 eylül de başvurmuştum. Pasaportum hala adresime gönderilmedi. Size kaç günde gelmişti?

 • Senem diyor ki:

  Serap hanım merhaba, bende 2.dönem litvanyaya gideceğim evraklarımı hazırlamaya başladım fakat aklıma takılan bir şey var; Vize için harç bedeli ödemediğinizi yazmışsınız. Vize ücreti ödemeden nasıl vize alabiliyoruz? Herhangi bir evrak gerekiyor mu ücretsiz vize için?

 • musa diyor ki:

  LİTVANYAYA VİZE ALMAK İSTİYORUZ İKİ ARKADAŞIZ LİTVANYADAN İSTEK GELDİ NASIL VİZE ALABİLİRİZ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

 • Kötü (24%, 35 Votes)
 • Fena değil (8%, 12 Votes)
 • İdare eder (10%, 15 Votes)
 • İyi (18%, 27 Votes)
 • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?