Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Yazılım,Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi

Merhaba Arkadaşlar;

Readmeede yazmış olduğum yazıyı,son zamanlarda çok fazla bahsedilen bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle deneyim nedir? Kelime anlamı olarak deneyim; bir kimsenin belli bir sürede ya da yaşam boyu edindiği bilgilerin tümü, tecrübe demektir. Kullanıcı deneyimi ise, günümüzde bilgisayar programları, internet siteleri de dâhil olmak üzere neredeyse her yerde geçen bir kavram. Peki, nedir bu kullanıcı deneyimi?
Kullanıcı deneyimi, web sitesi geliştirmenin en önemli öğesidir. Kullanıcı deneyimi en basit anlatımıyla, müşterinizin ya da kullanıcınızın, hizmetinizden keyif almasıdır. Kullanıcıya keyifli bir zaman geçirmek, güzel bir deneyim yaşatmaktır. Yazılım ile bağlantısı nedir diye sorarsanız şu şekilde açıklayayım.

Önemli olan 3 nokta:

• Grafik Tasarım
• Yazılım Üretimi
• Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Eskiden siyah bir ekranda komutlarla çalışılıyordu. Sonra görsel ara yüzlü işletim sistemleri yaygınlaşmaya başladı. Komutların yerini gerçek yaşamdaki formlar, simgeler vb. aldı. Bilgisayarı kullanmak daha da zevkli ve kolay bir “deneyim” halini almıştı. Daha fazla kişi, çok fazla uzmanlaşmaya gerek duymadan, çok daha az eğitim alarak bilgisayar kullanabilme imkânı bulmuştu.

Sonra internet girdi hayatımıza. Önce yavaş yavaş, sonra daha hızlı. Sadece içerikten oluşan sayfalar vardı internette. Amaçları bilgi vermekti; fakat farklı olan şudur ki: Tasarım! Görsel bir şölene dönmeye başladı internet. Her geçen gün bambaşka “deneyimler” yaşatmaya başladı bizlere.

Bir Web sitesinin başarısı ne ile ölçülür? Bir şirket için düşünelim: Web sitesine harcanan bütçenin, geri dönüşümünün kazançlı olduğu nasıl anlaşılabilir? Bu bütçe, yeni bir tasarım, marka ya da pazarlama için mi yoksa hali hazırda bulunan Web sitesinin bilgi mimarisi ve kullanılabilirliği için mi harcanmalıdır?

Tasarım şirketleri tasarım satarak hayatlarını kazanıyorlar. Bir şirket Web sitesinin sırf tasarımını değiştirmek ya da ona görsel zenginlik kazandırmak, ne şirketinizin o siteyi açmasındaki amacına ne de bütçenin şirkete kar olarak geri dönüşümüne yararı olacaktır. Bütçenin geri dönüşü, yalnızca tasarımı geliştirme metodu uygulandığında ya düşecek ya da aynı seviyede kalacaktır.

Farklı bir bakış açısı ile yaklaştığımızda: yalnızca görsel zenginliğin geliştirilmesi, müşteri memnuniyeti üzerinde büyük bir rol oynamayabilir. Fakat bu durum “görsel fakirlik” ile aynı anlama gelmez. Kötü tasarlanmış bir Web sitesinin kullanıcılarda yarattığı duygular, negatif olmanın yanında, şirketin güvenilirliğini olumsuz etkileyecek sonuçlar da üretir.

Eğer internet üzerinde başarılı iş yapan Web sitesi örneklerine göz atacak olursak, örneğin Google, Amazon, Ebay, Gitti Gidiyor, Kariyer.net, Yonja, Ekşi Sözlük v.b. yukarıda söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz.
Daron Yöndem hocamız bu konuyla ilgili grafik tasarımı üzerine güzel bir örnek vermiş. Faydalı olacağını düşünüyorum.Tıklayın!(Daron Yöndem – Bir proje hikâyesinde yazılımcı, tasarımcı ve kullanıcı deneyimi üçlemesi!)
Peki, bizler ne yapacağız bu konuda?

Artık bir yazılım için işlevlerini yerine getirmesi yeterli değil. Artık bir yazılım, kullanıcısına işini yaparken en kolay kullanılır, en az adımda işini tamamlamasını sağlayan ve keyifli bir zaman geçirmesini sağlayan bir ara yüz sunmalıdır. Günümüz kullanıcısının beklentisi bu yöndedir ve beklenti gittikçe artmaktadır.

Gündemi, yeni eğilimleri takip edeceğiz? Kim ne yapıyor? Kullanıcılar ne bekliyor? Bunları bilmeliyiz. Bunlarla ilgili teknolojileri takip etmeli ve incelemeliyiz.
Kullanılabilirlik kavramını, kullanıcı deneyimi yerine çoğunlukla kullanıyor olmamıza rağmen, kullanıcı deneyimi kavramını kullanılabilirlikten daha kapsamlı değerlendiriyoruz. Kullanılabilirlik pratik kullanımda amacımızı çok iyi özetliyor ve bu doğrultuda şu soruyu soruyoruz; sizinki kullanılabilir mi (is this usable)?

Tags: , , , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?