Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Erasmus ve Litvanya

Merhaba Arkadaşlar;

2.dönemin başında ailemin de desteğiyle Erasmus öğrenci değişim programına başvurumu yapmıştım.İki tercih hakkımız vardı.İlkini Litvanya,ikincisini Romanya seçmiştim.Güz ve bahar dönemi olarak da 2ye ayrılıyor:ben güz dönemini tercih ettim.Yazılı ve sözlü sınavlarına girerek yeterli puanı sağladım ve Litvanya’ya gitmeye hak kazandım.Allah nasip ederse Ağustos ayı sonunda Derya arkadaşım ile birlikte gideceğiz.3.sınıfın ilk döneminde(Güz dönemi)Litvanya’da olacağız.Orada VILNIUS GEDIMINAS TECHNICAL UNIVERSITY de eğitim göreceğiz.

Litvanya hakkında kısaca bilgi vereyim:

Litvanya,Baltık denizi kıyısında yer alan,Avrupa’nın kuzey doğusunda bir ülkedir.Başkenti Vilnius.Güneyi Polonya, Beyaz Rusya ve Rusya’nın Kaliningrad bölgesi ile çevrili olan Litvanya Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Letonya, doğusunda ise yine Beyaz Rusya bulunur.Sovyetler çökünce bağımsızlığını ilan eden ilk ülkelerden.

Nüfusu üç buçuk milyon civarında imiş. Yüzölçümü Konya kadarmış.Adı da çoğu kez komşusu olan Letonya ile karıştırılıyormuş.Para birimleri Litas, Türk Lirası’nın yarısı kadarmış.(Bu da biz öğrenciler için avantaj olacak :) )

İnsanları konusunda tereddütlerim var.Gittiğim zaman da gözlemlerimi sizlerle paylaşacağım.Bu sene Erasmus ile Litvanya’ya gidip gelen arkadaşlarım onların arkadaş canlısı ve yardımsever olduklarını söylemişlerdi.Art niyetli olmadıklarını söylediler.Güvenli bir ülke imiş.Herşeyiyle düşünmek gerekiyor.Farklı bir ülke,farklı bir kültür sonuçta.

Hava şartları bakımından:Ekim ayında ilk kar yağıyormuş ve oldukça soğuk bir kış geçiyormuş.-20’ye varan soğuklara karşı temkinli olmalıyız.Türkiye’deki Erzurum soğuklarına denk geliyor :) (Bünyem soğuğa pek dayanıklı değil ama görcez bakalım.)

Yemek konusunda:Yemekleri bizim yemeklerimize kıyasla oldukça yağlı imiş.Patates, mantar ve sarımsak çok tüketiliyormuş.

Zaman konusunda:Saat farkı yok,Türkiye ile aynı.

Neden başvuru yaptım?Neden Litvanya?

Öncelikle akademik kariyerim için önemli olduğunu düşünüyorum.Öğrenciyken böyle bir fırsata sahip olmak çok güzel.1 dönem orda okurken aynı zamanda yakın ülkeleri de gezeceğim.Üniversite kazanarak Türkiye’nin farklı illerinden arkadaşlar edindik.Çeşitli kültürleri tanıma fırsatı bulduk.Farklı bir ülkeye giderek ülkeleri kıyaslama fırsatı bulacağım.Litvanya’ya gitmek bakış açımı da geliştirecektir.

Neden Litvanya?İnternette yaptığım araştırmalar sonucu Litvanya daha gelişmiş bir ülkeydi.Doğal güzellikleri de beni etkiledi.Oldukça ucuz bir ülke.2004 yılında da AB(Avrupa Birliği)ye üye oldu ve NATO’ya katıldı.Yukarda bahsettiğim konular da etkili.

Benim için güzel bir tecrübe olacak.Farklı ülkelerden insanlarla tanışacağım.Farklı ülkeleri gezeceğim.İngilizcemi geliştireceğim.

16 mart 2010 tarihinde saat 13.00-16.00 arası oryantasyon yapılacaktır.

Tecrübelerimi de sizlere fikir vermesi adına paylaşacağım ;)

Tags: ,

68 Responses to “Erasmus ve Litvanya”

 • Nehir Vildan diyor ki:

  >düzeltmem gereken yerler var :) yerel saat 1 saat geri ama yerel saati kullanmıyorlar,, o yüzden saat Türkiyede 5se, orda da 5 :) insanları soğuk :) parası Türk parasının yarısı değil, ama TLden daha az değerli diyebiliriz.yemekleri kendiniz yapacaksınız zaten, ama çok sebze bulabileceğinizi düşünmeyin :) zira elmalar Polonyadan geliyor,, elma ve patates çok ucuz:)

  • 10_uur diyor ki:

   merhaba be de erasmus için litvanya yı düşünüyorum orada gerçekten ingilizcemi geliştirebilir miyim ?egitim dili nedir bilgi verebilirmisiniz

   • Serap Şen diyor ki:

    Merhaba,
    Eğitim dili İngilizce.Okulda ve yurtta oradaki yabancı arkadaşlarla takıldığınız sürece dilinizi geliştirebilirsiniz.Size tavsiyem dilinizi geliştirmek adına Türklerle arkadaşlık etmeyin :)

 • Serap Şen diyor ki:

  >yandık :) bakalım orda nasıl besleneceğiz?

 • Roj U Dem diyor ki:

  >Merhaba, güzel bilgiler paylaşmışsınız..teşşekür ederim.Ben de litvanya klaipedia üniversitesinde Deniz Bilimleri alanında Master için güz döneminde gideceğim bu sene… orada türkiyeden gelecek arkadaşlar ile buluşmak isterim…. nasıl haberleşebiliriz :) Selamlar

  • Barış diyor ki:

   Merhabalar ben kilis 7 aralık üniversitesinden barış.2011-2012 Güz Döneminde bir dönemliğine klaipeda üniversitesine gideceğim.Tarih Bölümünde okuyorum.tanışırsak sevinirim.görüşürüz…

 • Anonymous diyor ki:

  >peki sey sorcam bu kısımlara daha varda,litvanya vizesii için gereklii dosyalarla ilgili bi bilginiz varmıı???

 • Serap Şen diyor ki:

  >Merhaba edindiğim bilgilere göre vize alma işlemleri şu şekildeymiş.*Litvanya Cumhuriyeti'nin tüm vizeleri yalnızca Ankara'da bulunan Litvanya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tarafından verilmektedir.*Konsolosluk Bölümü hafta içi hergün 10:00-12:00 saatleri arasında açıktır.*Vize başvuruları şahsen yapılacaktır.*Türk Vatandaşlarından yeşil pasaport ve kırmızı/gri hizmet pasaportlarına sahip olanlardan vize istenmemektedir.*Litvanya'ya girişte Schengen geçmemektedir.Lacivert Pasaport sahiplerine uygulanacak vize için Konsolosluğa sunulması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:1. Gidecek olan şahsın adına ve adresine Litvanya'dan gönderilecek Orijinal davetiye aynı zamanda Litvanya'nın Içişleri Bakanlığı Göçmen Bürosu'nun mührünü taşımalıdır.Davetiye posta ile orijinal olarak şahsın adresine gelmelidir. Davetiyenin faksı/fotokopisi kabul edilmemekle birlikte, acil durumlarda davetiye Litvanya'dan aynı gün orijinalinin de postaya verildiğine dair posta makbuzuyla beraber fakslanırsa konsoloslukça kabul edilir.Konsolosluk vize tarihlerini davetiyede görülen tarihlere aynen uyarak verilecektir. Geç yapılan başvurularda herhangi bir koşulda daha uzun tarihli vize verilemez. Kişiler bunu göz önünde bulundurarak zamanında başvurmalı ya da davetiyedeki bitiş tarihinde Litvanya'dan ayrılmaya hazırlıklı olmalıdır.2. Litvanya'da kalış süresince geçerli uluslararası sağlık sigortası3. Litvanya'da kalınacak her gün başına 40 Euro'luk seyahat çeki ya da bu miktara denk banka hesabı(deniliyor ama hocamdan aldığım bilgiye göre istenmiyormuş.)4. Litvanya'ya gidiş-dönüş bileti(dönüş bileti sonradan da alınabilir.)5. Büyükelçilikte doldurulacak vize formu6. 1 adet vesikalık fotoğraf (35x45mm ebatlarında)7. Pasaport (Pasaport, Litvanya'dan ayrılma tarihinde halen en az 3 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır.)

 • Engin DENİZ diyor ki:

  >bi duzeltme yapmak istiyorum bugun konsoluslukla konustum ve lıtvanca olduktan sonra davetıyenın fotokopısıde kabul edılıomus

 • Serap Şen diyor ki:

  >Okulumuzdan aldığımız bilgi evrakların orjinal olması gerektiği şeklindeydi.Kabul ediliyorsa o şekilde de halledebilirsin.

 • Önder ERYILMAZ diyor ki:

  >Okul zaten hem litvancasını hem de ingilizcesini göndermek zorunda. Siz işi sağlama alın 2 sini de götürün. Bu arada bende Üniversitemden giden( belki de Türkiye'de) ilk Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencisi olarak Siauliai University'e gidiyorum.

 • Anonymous diyor ki:

  >merhaba ben de klepipedaya University gidiyorum bilginz varsa ve yardımcı olursanz çok sevinirim:)Ezgi Bilir

 • Serap Şen diyor ki:

  >Kleipeda University hakkında bilgim yok üzgünüm :SBilen arkadaslar varsa yardımcı olacaktır…

 • Anonymous diyor ki:

  >bu hergün kalınanak 401 euroluk seyehat çekini anlamadım onu nerden alıyoruz?

 • Serap Şen diyor ki:

  >Bu durum hibe aldığımız için -Litvanya için- uygulanmıyor.Fakat diğer ülkelere gidecek olan arkadaşlarım hesabında kalacağı gün başına 40euro'ya denk gelecek kadar para miktarı yatırmak zorunda kaldılar.

 • Anonymous diyor ki:

  >bilgileriniz için çok teşekkürler.çok makbule geçti mykolas romeris ile ilgili bilgileri olupta paylaşan olursa çok sevinirim kısmet olursa 2 hafta sonra ordayım :) )) (muhittin kırmızıoğlu) bu arada öğrenci belgesi almamız gerekiyor mu vize içn:)

 • Serap Şen diyor ki:

  >Rica ederim.Hayır öğrenci belgesi gerekmiyor.Lazım olursa diye ben de almıştım ama Litvanya'ya geldim henüz kullanmadım :) )

 • Anonymous diyor ki:

  >Merhaba. Ben lisede yabancı dil öğrencisiyim.Bu sene Mayıs ayında olacak olan Avrupa Birliği Kültürel Kaynaşma (gibi birşey) programıyla Litvanya'ya gitmek için başvuruda bulundum.Ekim ayında öğretmenimiz oraya gidip Türkçe öğretecek ve onların öğretmeni ise bize gelip Litvanca öğretecek sınavlardan sonra hak kazananlar gidebilecek.Devlet uçak biletlerimizin masraflarını karşılayacak.Okul dilekçesiyle gri pasaport verilecek, okuduğum kadarıyla vize istemiyor bu güzel.Oradaki yemeklerden daha ayrıntılı bahsetmenizi ve üç haftada ortalama ne kadar para gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim. (Konaklama gönüllü öğrencilerin evleri yani ücret ödemeyeceğiz, yemeklerse heralde evlerinde olur ancak yemekleri bilmiyoruz :) , harcayacağımız hediyelik eşya,gerektiğinde abur-cubur gibi şeyler.)

 • Serap Şen diyor ki:

  >Merhaba,Dışarda yemek yiyebileceğiniz -Türk mutfagına uygun- çok fazla yer yok.Yiyeceğiniz yemekle ilgili sorarsanız yardımcı oluyorlar.(Domuz eti ve yağı ile ilgili)Ben genelde dışarda yemek yemiyorum,kendi yemeğimi kendim yapıyorum.Yediğim zaman ise;sadece tavuk ve balık tüketiyorum.Mc Donalds'da McChicken önerebilirim:)))Balık hiçbir yerde problem olmaz.(Baltık denizi balıklarından yemeni tavsiye ederim.)Onun dışında güvenemiyorum.3 haftada gerektiğinde harcadığında (yemek,hediyelik vs.) 200-250 euro civarında sana yetecektir.Euroyu geldiğin zaman Litvanya para birimi olan -litas-a çevirmen gerekecek.Bence yeterli olacaktır.

 • Anonymous diyor ki:

  >Teşekkürler tamda dediğiniz rakam doğruymuş bugün gidecekler arasında toplantı yaptılar.Herkes önce Litvanya-Türkiye ile ilgili logo yapacak ona göre elenmeler başlayacakmış dediğiniz rakam tam tuttu hocalar 200-300 arası getirin dedi :) teşekkürler

 • Anonymous diyor ki:

  >Arkadaşlar anlaşılan litvanya gidilmeye değer bir ülke peki kalınacak yurt yada alabileceğimiz burslar ve son olarak gidiş dönüş prosedürleri nasıl zorlanacağımız konular yok mu?(kafam karışıkta:)

 • Serap Şen diyor ki:

  >Alacağın burs okulun anlaşmasına bağlı,yurtlar için 2seçenek sunuyorlar,biri Gile diğeri Foreign Student's Hostel.Ben 2.seçenekte kalıyorum çok da memnunum.Gilede kalan arkadaşlarım da var fiyatlar oldukça pahalı.Yurt ücreti dışında su,elektrik,vs.ücret ödeyeceksiniz.Foreign Student's Hostelde odanın durumuna göre sabit ücret ödeyeceksin.Elektrik,su,ısınma herşey dahil.Gidiş için okul sizi yönlendirecektir.Gerekli belgelerini tamamlayıp,vizeni aldıktan sonra ders seçimini yapman lazım.Vizen bitmeden Türkiye'ye dönmen gerekiyor.Gözünde büyümesin hiçbirşey.Herşey hallediliyor…

 • Anonymous diyor ki:

  >litvanyada marijampole kolejinde erasmus programı çerçevesinde güz döneminde eğitim görüyorum en azından bulunduğum yerin insanları bir kelime ingilizce bilmiyolar ayrıca girdiğim derslerin birçogu litvanca okutuluyor havası ve iğrenç yemekleride cabası… onun için burayı seçerken bir daha düşünün derim :)

 • Anonymous diyor ki:

  >selam öncelikle güzel bi blog olmuş elinden geldiğince erasmus örencilerine yararlı olmaya calışmışsın.Bende 3 arkadaşımla birlikte oraya gelmeyi planlıoruz sormam gereken bazı şeyler var blogu tesadüfen buldum eğer mail yoluyla konuşabilirsek memnun olurum italiann_dream@hotmail.com mail adresim geri dönüş yaparsan sevinirim.

 • Anonymous diyor ki:

  >merhaba arkadaşlar..ben 2011 şubat ayı itibariyle,erasmus programı kapsamında Litavanya nın Siauliai şehrine gidecegim…bu şehirle ilgili bilgisi olan varsa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim..birde giden arkadaşlardan Litvanyanın schengen vizesi hakkında bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..ayrıca yeni gidecek olan arkadaşlar varsa facebooktan msj atabilirler..;) (Serkan Akış)

 • Serap Şen diyor ki:

  >Litvanya'ya gelirken Schengen vizesi yerine de geçen "D tipi" vize alacaksın.Schengen ülkelerine gitmek için kullanabilirsin,hiçbir sorun yaşamayacaksın.

 • mara_teko diyor ki:

  >merhaba arkadaşlar bende litvanya yolcusuyum.bitlis eren üniversitesinde -işletme okuyorum.litvanyada erasmus staj hareketliliği kapsamında 3 ay kriz yönetimi alanında staj görecem.çok iyi derecede ingilizce,rusça ve normal derecede çince biliyorum.sizce bu diller bana orda yetermi?

 • Serap Şen diyor ki:

  >Litvanya'da kendi yerel dilleri dışında ana dilleri gibi "Rusça ve İngilizce" konuşuluyor.Bu 2 dil yeterli olacaktır.

 • onur diyor ki:

  >ben de erasmus ile litvanyaya siaulai lietvos kolegjia ya gitmeyi planlıyorum her turlu sorunu okul halletmiyor mu ? ve bize kaça patlar ?

 • Serap Şen diyor ki:

  >Ne gibi sorunlar?Harcamana bağlı olarak değişir,çok gezersen çok harcarsın.Ülke olarak genel anlamda ucuz bir ülke.

 • Anonymous diyor ki:

  >Selam arkadaslar ben Eda..Ben de 2012 bahar döneminde Litvanya Vytautas Magnus Üniversitesinde olacağım.. Oraya gidip gelenlerin yaşayanların tecrübeleri benim için çok önemli..hayat nasıl insanları nasıl ortalama yaşam yurtlar ev kiraları vs bilgi verebilirseniz cok tesekkür ederim simdiden

  • admin diyor ki:

   Adresinde gözlemlerimden bahsetmiştim,yararlı olabilir.Soruna cevap bulabilirsin.

  • ezgi diyor ki:

   merhaba eda.ben ezgi.2013 te 2dönemlik bende Litvanya Vytautas Magnus Üniversitesinde olacağım.Geçen yıl sanırım oradaydın.sende tecrübelerini paylaşır mısın.Üniversite nasıldı?derslerden geçtin mi bir sorun oldu mu.Üniversiteden memnun kaldın mı?teşekkürler..

   • melek diyor ki:

    Merhaba bende vytautas magnus üniversitesine gidicem yaz dönemi için nasıl bir okul nasıl geçti orada erasmusun?

 • Anonymous diyor ki:

  >Okul ve şehirdeki ingilizce konuşma durumu ingilizcesini geliştirmek isteyen için yeterli mi? Siz ingilizcenizi geliştirebildiniz mi? Ayrıca okulun sitesinde gözüken ingilizce derslerin hepsi açılıyor mu?

  • admin diyor ki:

   Okul ve çevrede ingilizce yeterliliği oldukça iyi.İngilizcem gelişti,bol bol pratik yaptım.Derslerin çoğu açılıyor,fakat açılmayan dersler olursa -individual- bireysel olarak hocalarla ve dekanla görüşerek açtırabilirsiniz.Problem çıkmıyor.

 • Önder ERYILMAZ diyor ki:

  >Merhabalar,Ben 2010-2011 güz döneminde Litvanya'nın Siauliai Universitesi'ndeydim. İngilizce geliştirmek sana kalmış birşey. Eğer orada da gidip Türklerle takılacaksan hiç gitme derim. Mümkün olduğu kadar Litvanyalı arkadaşın olsun. Onlar sana Rusça da öğretir. He bu arada Ruslardan nefret ediyorlar, sakın benim gibi gidip siz Ruslardan geliyorsnuuz sanırım diye sorular sormayın kan çıkabilir. İnsanları hakkatten soğuk ama yeni jenerasyon daha ılımlı yetişiyor. Oranın erkekleri bizleri hiç sevmiyordu çok kıskançlarmış. Yemek konusunda az çok sıkıntı çekebilirsin. Salça yok mesela :) Bazı ekmeklerin içine de domuz yağı koyuyorlarmış. Tavuk sosis diye güvenip alma onda da domuz olabiliyormuş :) Varşova'ya gidebiliyorsan git. 17 liraya gitmiştim ben. Başka sorularınız varsa yanıtlayabilirim.Önder ERYILMAZ

 • sedat diyor ki:

  benim de sorularım olacaktı mailimi göndereyim. benim için iyi olur

 • admin diyor ki:

  Sorularını sorabilirsin.Yararlanmak isteyen bir başka arkadaşa da cevap olabilir.

 • sevda diyor ki:

  merhaba, türkiye ile en ucuz elefon görüşmesini nasıl yapabiliriz?

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   İnternette skype ile ev telefonlarını aramak oldukça ucuza geliyor.Skype hesabın varsa kontör satın alabilirsin.Cep telefonlarını aramak biraz daha pahalıya mal olur.Onun dışında Litvanyanın hattı olan “Pyldyk” alabilirsin.Buradan da mesaj atmak ucuz.Ben ailemle genelde msn,skype üzerinden görüşmüştüm.Nete gireceğini mesaj atıp,çağrı bırakıp haber verebilirsin.Diğer türlü Türkiye hatlarından aramak çok pahalı,çift taraflı ücret uygulanıyor.

 • irem diyor ki:

  merhabalar,ben 2011-2012 bahar döneminde litvanyadaki vilnius colleges of technologies and design adlı okula gitmeyi düşünüyorum.bu okulla ilgili bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok mutlu olurum.teşekkür ederim şimdiden.

 • Kemal diyor ki:

  Merhaba! Önümüzdeki sonbaharda nasipse VGTU’da olacağım. Bu blog’u çok beğendim gerçekten herkes verebildiği bilgi vermişler :D aslında benim kafamda soru işaretleri hala var mesela…örneğin Schengen vizesiyle ilgili…serbest dolaşım hakkı var mı mesela? daha sonra okulda dersler ağır mı hocalar anlayışlı mı? :D biraz eğitim kısmına da değinmek lazım ama değil mi :) onun dışında yurtlar nasıl hijyenik mi? Yurt karma mı?…uff çok soru sordum :D

  • admin diyor ki:

   Hangi bölümdesiniz?Öncelikle onu sorayım.

   Dersler konusunda esnek davranıyorlar,yüksek notlar alacağınızı düşünüyorum.Hocalar kolaylık sağlıyorlar.Sınavdan düşük alırsanız yeni sınav isteme hakkınız var,eğer notunuzu yükseltmek isterseniz hocadan ödev ya da proje isteyebilirsiniz.You’re Erasmus deyip gezmenize fırsat tanıyorlar :)

   Yurtlar konusunda:yurtlar karma.Apartlar gibi düşünebilirsiniz.Mutfağı,wc,banyosu içinde.
   Günlük temizlik yapılıyor ve hijyenik oluyor.

   • crn.crn diyor ki:

    Merhaba,
    ben de erasmus’la litvanya’ya gıdecegım.bolumum hukuk giden arkadaşlar ülke,üniversite hakkında yada hukuk bölümünden gidenler yardımcı olabilirlermi?

 • ayşesarı diyor ki:

  bende siauliai üniversitesine gideceğim işletme okuyorum hangi fakülte adı altında ne olarak geçeyor biliyor musunuz

 • ahsen diyor ki:

  bu sene üniversite için gideceğim , ancak tereddütlerim var.5 sene orada eğitim göreceğim eger oyle bır egıtım alıp hala orada olan varsa bıraz bılgı verebılırmı ?

 • yesim diyor ki:

  Erasmus ogrencilerinin ailelerinin vize konusu sorun oluyormu Serap? yine davetiye almak gerekiyormu? yoksa normal turist vizesi gibi basvurmak dahami mantikli?

  • Serap Şen diyor ki:

   Aileniz ziyarete gelecekse eğer turist vizesi alabilirler.Davetiye konusunda okulunuza sorabilirsiniz.Turist vizesi de kolaylıkla alabilirler.

 • samet can diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar bende kaunas university of technology de kimya bölümüne gitmeyi düşünüyorum önümüzdeki sene için,bilgisi olan varsa ve de paylaşırsa çok sevinirim

 • haticee diyor ki:

  merhaba bende iktisat 4cü sınıfım ikinci dönem için litvanyaya gitmek istiyorum ama kapalıyım bunun bi sıkıntısı olur mu orada kapalı derslere girebilir miyim ? bize verdikleri burs kaç para ve toplam kaç para gerekiyo bi dönem boyunca maksimum ? teşkkrler …

  • Serap Şen diyor ki:

   Merhaba Hatice,
   Kapalı olman kesinlikle problem olmaz.Bizimle beraber kapalı birçok arkadaşımız derslere giriyordu.Orada kimse kimseye karışmıyor.Rahat edebilirsin.
   4.sınıfta gitmen dönem uzatmaman için kritik bir sene.Ders programını çok iyi ayarlamalısın.Gitmeden Erasmus Koordinatörünle iyi bir program yapmalısın.Aldığın derslerle dönemi bitirmelisin.Dediğim gibi riski var,fakat ders programına bağlı.Ayarlarsan bir sıkıntı olmaz.
   Verilen hibe 1300 küsür euro olarak veriliyor.Türkiye’deki harcamalarının aynısını orada yapacaksın.Onun gibi düşünebilirsin.

 • haticee diyor ki:

  bi de sizce 4cü sınıfın son döneminde gitmek mantıklı mı bazıları okul uzuyo falan dio bilgisi olan var mı ??

 • haticee diyor ki:

  teşekkür ederm bilginiz için :)

 • semih diyor ki:

  bende bir baba olarak merak ediyorum oğlum 2013 ocak ayında litvanya Vilnius Cooperative College de bahar dönemi için erasmus yapacak. bu okul ve yurdu hakkında bilgisi olan varmı.uçaktan indikten sonra okula nasıl gidecek karşılayan varmı. kısaca bilgi lütfen…

  • Serap Şen diyor ki:

   Okul ve yurt hakkında bilgim yok.Ben Vilnius Gediminas Technical University’de eğitim gördüm.Bu üniversite için yakınlarındaki yurtları biliyorum.
   Erasmusla giden öğrenciler için Litvanyada yaşayan öğrenciler mentorluk yapıyorlar.Onlara yardımcı olabilmek,ihtiyaçlarını giderebilmek için.
   Uçaktan indikten sonra mentorler karşılıyorlar ve kalacağı yurda yerleştiriyorlar.Bu konuda içiniz rahat olsun,ingilizce konuştuktan sonra Litvanyadaki insanlar çok yardımseverler.Yer,yön sorduğunuzda bile gideceğiniz yere kadar götürebilirler.Ola ki son anda mentor gelemez bir şey olur,gideceği yerin adresini not ederek yanında götürsün.Google Map’den de yardım alabilirsiniz.
   Kolaylıkla bulacaktır.Litvanya küçük yer…

 • arzu diyor ki:

  merhaba ben Arzu: Litvanya nın siauliai kentindeki siauliai state college üniversitesinde eğitim görmek için giideceğim
  bölümüm turizm ve otel işletmeciliği son sınıf öğrencisiyim 01.02.2013 bahar döneminde yani son yılımın son dönemi için gidiyorum ingilizcemi geliştirebilmek ve farklı kültürleri tanımak için son yılımda gitmek sorun mu mezun olabilir miyim gideceğim üniversite ve dersler hakkında bilgi verebilir misiniz birde ben başörtülüyüm oradada derse kapalı girebilir miyim acaba ?orada çok sıkıntı yaşarmıyım oraya alışmakta

 • rhcp diyor ki:

  merhaba rusça eğitimi görüyorum acaba litvanyada rusçamı geliştirebilirmiyim yabancı dil olarak rusça konusuyor diyorlar ama ülkenin geneli olarak rusça yaygın mı?

  • Serap Şen diyor ki:

   Merhaba,

   Litvanyada herkes Rusça biliyor ve anadili gibi konuşuyor.Rusçanı geliştirebilirsin.

 • hayal diyor ki:

  Merhabalar Ben erasmusu kazandim litvantaya Allah izin verirse gidecegim ama soyle birsey ogrendim ulke ucuz olmasina ragmen egitiminin zor oldugunu ogrendim kapali bir kizim acaba sorun olur mu egitimi hakkinda bana bilgi verebilir misiniz giden arkadaslardan Rica etsem yardimci olabilirler mi acaba?

  • Serap Şen diyor ki:

   Dersler hocalara göre değişiyor.Aynı Türkiye’deki gibi.Bazı dersler zorlayabilir.Bazı hocalar da Erasmus olduğu için anlayış gösteriyor.Kapalı olmanız sorun değil.Derslere rahatlıkla girebilirsiniz.

 • öznur diyor ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR.
  kONSOLOSLUĞUN VERDİĞİ VİZE TARİHLERİ İLE İLĞİLİ Bİ SORUM OLACAKTI.Ülkenin çıkıs yapmam gereken tarihten örn.:20.09.2014 çıkmam gereken tarih.Ben bu tarihte değilde süreyi 3-5gün geçirip geç çıksam ne tür bir sorun olur?

 • kubra diyor ki:

  İki seceneğim var: polonya ve rusca. Amacım öncelikle rusca yı geliştrmk ne dersiniz?

 • kubra diyor ki:

  Pardon polonya ve litvanya

  • Serap Şen diyor ki:

   Merhaba,

   Size Litvanya’yı tavsiye ederim.Rusça’nızı daha iyi geliştirebilirsiniz.

 • some one diyor ki:

  Macaristan Kodolanyi Janos Foiskola mı Litvanya Kauna Vytautas Magnus University mi? Lütfen yardımcı olun


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

 • Kötü (24%, 35 Votes)
 • Fena değil (8%, 12 Votes)
 • İdare eder (10%, 15 Votes)
 • İyi (18%, 27 Votes)
 • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?