Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Bilmök’10dan kalanlar…


Merhaba Arkadaşlar;

Her sene farklı üniversitelerde düzenlenen BİLMÖK(Bilgisayar Mühendisliği Öğrenci Kongresi)’e bu sene Konya Selçuk Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

BİLMÖK nedir?

İlki ve üçüncüsü üniversitemiz tarafından gerçekleştirilen BİLMÖK, Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi, her yıl farklı bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümü ve ilgili kulübü tarafından organize edilen, bilgisayar mühendisleri arasındaki etkileşimi ve iletişimi artırırken mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, toplamda ülkenin bilişim alanındaki yönelimlerini belirlemek ve bu alanda gelişimine destek vermek amacıyla düzenlenen mesleki ve sosyal toplantıdır.

Bu sene 6.sı düzenlenen BİLMÖK 26-28 Şubat 2010 tarihleri arasında Konya’da düzenlendi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olarak 4 resmi arkadaş ve 3 özel katılımcı olarak Konya’ya gittik.3gün süren seminerler gerçekten çok faydalı oldu. Sizlere etkinlik içeriği ve gözlemlerimden bahsedeyim.

1.GÜN açılış konuşmalarının ardından ilk oturuma Açık Kaynak Kod konusuyla Microsoft’tan Platform Stratejileri Yöneticisi Sayın Şevket Güler katıldı. [Açık kaynak kod ≠ücretsiz yazılım] olduğunu vurgulayarak açık standartlardan bahsetti.

2.oturuma Webin Geleceği ve Google konusuyla Bilge Adam’dan Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Sedat Salman Web 1,0,Web 2,0 ve Web 3,0’ı kıyaslayarak bizlere sundu. Google’nin şu zamana kadar nasıl büyüdüğü ve geleceği hakkında bilgi verdi.
Şöyle kısaca göz atabiliriz.

Web1.0………………………………………….. Web2.0
Mp3 dinlemek ……………………………………. fizy.org
Ansiklopedi ………………………………………. Wikipedia
Çarşı Pazar ……………………………………….. ebay
Günlük yazmak………………………………….. blog
Arkadaşlarla buluşmak ……………………….. facebook
Gazeteden iş ilanı okumak ……………………. kariyer.net/yenibiris.com

Web3.0da ise ürettiğin kadar para kazanma amaçlanmıştır. Teknoloji çağındayız. Belki de çoğumuz televizyon izlemek yerine videoları takip ediyoruz. Youtube’nin geleceğinden bahsedildi. İlerki zamanlarda televizyonların zamanla yok olup TV kanallarının youtube üzerinden yayın yapabileceğinden bahsetti. Cloud Computing (Bulut hesaplama)önemini vurguladı. Nedir cloud computing? Şubat sayımızda Gamze Çukurluöz arkadaşımızın yazmış olduğu yazıyı okuyabilirsiniz. Google’nin başarı sırlarından bahsetti. Bunlardan bir tanesi: 10.000den fazla sunucu kullanılması ve bir sistem çöktüğünde bizlerin bunu hissetmeden bir diğer sunucunun işe konulması imiş. Birkaç tane büyük ve pahalı sunucu yerine binlerce standart PC kullanılıyormuş.

3.oturuma Teknoloji Şirketlerinde Kariyer konusuyla Microsoft ‘tan İnsan Kaynakları Departmanı Sayın Pınar Sürmeli katıldı. İş görüşmelerinde ve CV hazırlamada nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsetti.

Son oturuma ise Türkiye’de AR-GE Faaliyetleri ve Teknokentler konusuyla Konya Teknokent kendi çalışmalarından bahsetti.

2.GÜN ilk oturuma Özgür yazılım ve Pardus konusuyla Pardus’tan Sayın Gökçen Eraslan ve Sayın Bahadır Kandemir katıldı. Nasıl Pardus geliştiricisi olunur? Bizlere deneyimlerinden ve açık kaynak kod kullanmanın ne gibi faydaları olduğundan bahsettiler.

2.oturuma Türkiye’de İnternet Altyapısı ve Network Teknolojileri konusuyla TTAF-Fiber optik grup başkanı Sayın İhsan Mutlu katıldı. Bilgisayar mühendisleri olarak neler yapmamız konusunda tavsiyelerde bulundu.

İş dünyasının günümüzdeki 7 gerçeğini şu şekilde vurguladı:

1-Oyunun kuralları değişmiştir.
2-Daha fazlayı daha azla yapmak zorundayız.
3-Gerçek değer, iş değil iş ilişkisidir.
4-İş coğrafyası giderek daha fazla sanallaşmaktadır.
5-Gelişmenin alternatifi yok olmaktır.
6-Aynı şeyleri yapmaya devam ederseniz, aynı sonuçları alırsınız.
7-İnternetin birçok yararı yanında karanlık bir yüzü de vardır.

Gerçekten çok güzel bir oturum oldu.

3.oturuma Bilgisayar Mühendisliğinin Günümüzdeki Durumu ve Önemi konusuyla EMO(Elektrik Mühendisleri Odası)’dan Bilgisayar MDK katıldı. Güncel problemlerimizi paylaştık ve çözümler aradık.

4.oturuma Bilgi Teknolojileri Yönetişimi ve Denetimi konusuyla Sayın Dr. İzzet Gökhan Özbilgin katıldı.

5.oturuma Yazılımda Kullanıcı Deneyimi konusuyla Microsoft’tan Sayın Daron Yöndem katıldı. Silverlight’tan bahsetti.

Son oturuma Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 64 bit Pardus geliştiricileri katıldı. Projeye nasıl katıldıkları ve ne gibi deneyimler elde ettiklerinden bahsettiler.

3.GÜN ilk oturumda Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Toplantısı düzenlendi. Türkiye’nin 4 bir yanından üniversitelerden gelen arkadaşlarımızla güncel problemlerimiz ve çözümleri hakkında konuştuk.
Konularımız şu şekildeydi:

1-Müfredat
2-Staj konusu
3-Topluluklar ve faaliyetleri
4-Öneri ve görüşler

Gerekli eleştirilerimizi yaptık. Kısa zamanda uygulamaya geçmesini dileriz.

2.oturuma Bilişim Hukuku ve İnternette Sansür konusuyla Sayın Av. Çağatay Cengiz katıldı. Hukuk kurallarından ve cezalardan bahsetti. Bu oturumda öğrendiğimiz şöyle bir şey vardı: Eğer bilgisayar dışında başka somut delillere rastlanmazsa bilgisayara el koyma ve arama yapma hakkı hâkimden izin alınarak yapılıyormuş.

3.oturumda BİLMÖK’ ün Geleceği konuşuldu.

Son oturumda ise seneye yapılacak olan 7.BİLMÖK’ e aday olan üniversiteler kendilerini tanıtarak neler yapabileceklerinden, imkânlarından ve BİLMÖK’e neler katabileceklerinden bahsettiler.4 üniversite aday olmuştu. Bunlar Şanlıurfa-Harran Üniversitesi, Ankara-Hacettepe Üniversitesi, Ankara-Gazi üniversitesi ve İstanbul-Yeditepe Üniversitesi. Yapılan oylamalar sonucunda İstanbul-Yeditepe Üniversitesi 1.oldu ve 7.BİLMÖK’ ev sahipliği yapmaya hak kazandı. İstanbul’da görüşmek üzere…

Böyle bir kongre Türkiye’nin 4bir yanından Bilgisayar Mühendisleri adaylarını aynı çatı altında topladı. Bizlere tanışma, kaynaşma fırsatı tanıdı. Yapılan gezilerle sosyal bir ortam oluştu. Bu sene Konya’da olması sebebiyle Mevlana’yı ziyaret ettik ve Sema gösterilerini izledik. Yemek aralarında da hep beraberdik. Güzel bir arkadaşlık kurduk. Gitmeye fırsatı olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyoruz:)

Üniversitemiz(kulübümüzün katkılarıyla)tarafından başlatılan bu kongrenin her geçen yıl daha da büyüyor olduğunu görmek mutluluk ve gurur verici.

Ayrıca etkinliklerimiz sürerken katılamayan arkadaşlarımız seminerleri canlı olarak izleme fırsatı buldu. zeitin.com’a teşekkür ederiz :)

Bu sene ev sahipliği yapan Konya Selçuk Üniversitesi organizasyon ekibine çok teşekkür ederiz. İstanbul-Yeditepe Üniversitesine de şimdiden kolay gelsin diyelim :)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?