Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

IP adresi nedir?IP adresi ile yer tespiti nasıl yapılır?

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlerle merak edip araştırdığım bir konuyu paylaşacağım.
IP adresi nedir? ve ip adresi ile yer tespiti nasıl yapılır?

IP numarası, bir kişinin internette o anki plakası gibidir.Ne yapılıyorsa IP kaydediliyor. Sakat mevzularla uğraşıyorsa da böyle tespit ediliyor.IP internete bağlandığınız zaman servis sağlayıcınız tarafından bilgisayarınıza atanan bir dizi numaradır.

ADSL hattınız tahsis edildiğinde, aksini belirtmemişseniz Internet’e Dinamik IP ile bağlanmaktasınız.

Bilgisayarınıza uzaktan erişim yada bir web sayfası yayımı olanağı istiyorsanız Statik IP sahibi olmalısınız. (Örneğin:Video konferans, Uzak Masaüstü Yönetimi, Oyun Sunucusu v.b. işlemlerde)

Statik IP alan kullanıcılar, güvenlik tedbirlerini maksimum seviyede tutmak zorundadırlar.

>>>Statik IP hizmeti ücretlidir.Aylık ücreti: 3 YTL ücreti vardır.

Kendi ip numaranızı merak ediyorsanız ip sorgulaadresini ziyaret edebilirsiniz. Eğer servis sağlayacınızdan statik bir ip numarası talep etmediyseniz, internete her bağlandığınızda ip numaranızın son üç rakamı değişebilir. Diğer rakamlar değişmez çünkü, baştaki rakamlar sizin ülkenizi ve bağlı bulunduğunuz servis sağlayıcısını gösterir.
Bu numara sayesinde web sitelerini dolaşabilir, arkadaşlarınızla konuşabilir ya da e-posta alışverişi yapabilirsiniz. Kısacası internette bir şeyler yapmak için bir IP numarasına ihtiyacınız var.
Ayrıca bilgisayarınızda çalıştır/ipconfig/enter yaparak da IP bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

İP adresinden kişinin mahallesine,sokağına ve telefon numarasına kadar ulaşabileceğimiz programlar vardır.(Bunları tabiki bizler kullanamayız.Emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekir ya da adamınız varsa Türk Telekom sizlere söyler :) )
Ancak şu site sayesinde buradaülkenizi ve bilgisayarınızı kullandığınız şehri görebilirsiniz.

Kerio winroute firewall isimli programı kullanarak hangi santrale bağlı olduğunuzu bulabilirsiniz ancak direk adresi bulmanız olanaksızdır.Bilgiler ttnet tarafından saklı tutulmaktadır.Telekom müşterilerinin bilgilerini 3. şahıslarla paylaşamaz.

Tags: ,

5 Responses to “IP adresi nedir?IP adresi ile yer tespiti nasıl yapılır?”

 • Anonymous diyor ki:

  >serap abla benim ip adresiyle ilgili bir sorunum var bana yardımcı olurmusun lütfen

 • Serap Şen diyor ki:

  >Nedir problem?Tabiki yardımcı olurum.

 • Anonymous diyor ki:

  >Vallaha ablacım bu ip hikayeleri fasa füso al bi dedicated sunucu yap dns ayarlarını mac ayarlarını değiştir . no ip ile ipni sürekli güncelle mümkünse ttnet kullanma ip adres madres kalmaz . İllegal takılanlar için söyledim .

 • guest1 diyor ki:

  >serap hanım iyi akşamlarbenim msn de webcam aracılığı ile görüştüğüm bir kişi(görüşme süresi max 20-25 dk idi) bana benim ip adresimi kayıt aldığını ve buradan da internetimin kimin üzerine bağlı olduğunu bulacağını ve adres bilgilerime ulaşıp beni rahatsız edeceğini söyledi.Böyle bir şey yazınıza göre mümkün gözükmüyor.Ancak Emniyet veya Savcılık aracılığı ile TürkTelekom dan alınabilir öyle değil mi ? baya tedirgin olduğum için bu kadar uzattım.teşekkürler

 • Serap Şen diyor ki:

  >Karsidaki kisi yalnızca senin yaşadığın sehri tespit edebilir,kimliğine kadar emniyet yada Telekom aracılığı ile öğrenebilir.ki bu tür bilgilerin dışarı aktarılması SUCtur


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

 • Kötü (24%, 35 Votes)
 • Fena değil (8%, 12 Votes)
 • İdare eder (10%, 15 Votes)
 • İyi (18%, 27 Votes)
 • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?