Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Avatar

Merhaba Arkadaşlar;
Sizlere pazartesi günü gittiğim 3boyutlu gözlüklerle izlediğim “AVATAR” adlı filmden bahsedeceğim.2.haftası olmasına rağmen film seansları full çekiyordu.Rezervasyon yapılmıyordu.Aslında pazar günü gitmek istemiştik ama tüm seansları doluydu biz de pazartesi gününe bilet aldık.
Senaryosunu ve yönetmenliğini James Kamerun’un yaptığı film tek kelimeyle “muhteşemdi”.Titanik”, “Yaratıklar (Aliens)”, “Terminator” filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron sinema tarihinde çığır açacak filmi AVATAR ile bir kez daha seyircileri büyülüyor.
İzlemeyen arkadaşlarım için kısaca filmden bahsedeyim.Bence kaçırmadan izlenmesi gereken bir film.İzlerken sanki olayları siz yaşıyormuşsunuz gibi oluyor.Sanki elinizi uzatsanız yakalayacakmış gibi :)

Film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor.Yarı-felçli bir olan Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan, barış ve doğa ile örtülü bir çevrede yaşayan Na’vi halkının arasına gönderilir.Askeri bir şirket uzaktaki bu gezegeni ve barındırdığı kaynakları incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar genetik mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve Pandoraya gönderilir. Fonksiyonlarını kaybeden bedenine rağmen içinde halen savaşçı bir ruh barındıran Jake, dünyanın enerji krizini çözmeye yetecek kaynaklara sahip olan ve bu kaynakları araştırmak üzere bir birliğin çalıştığı Pandora isimli gezegene asker olarak gönderilir.Jake kendi avatarında yeniden doğduğu halde yürüme yetisini de geri kazanır. Gezegendeki değerli enerji kaynaklarını elde etmelerine mani olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir. Neytiri’nin kabilesi tarafından kabul edilen Jake, onlardan biri olmaya tabii kaldığı bir çok test ve macera sonrasında öğrenir.Jake ve gönülsüz eğitmeni Neytiri arasındaki ilişki zamanla derinleşir ve böylece Jake,Na’vi halkına saygı duymayı, sonunda da onlar safhında yer almayı tercih eder.

Filmde bilindik sosyal mesajlar izleyiciye iletildi.Görsellik bence on üzerinden on.Bunca yıllık emeğe değmiş gerçekten.Ses ve efektleri harikaydı.İzlemenizi tavsiye ederim.

Film 2buçuk saat sonra araya girdi.O kadar uzun olduğunu tahmin etmemiştim.Hatta bittiğini zannettik,salonda bikaç kişi toparlanıp gitmeye hazırlanmıştı :)
Kısa bir aradan sonra film 1saat daha devam etti.

NOT:Film girişi haftaiçi öğrenci 10.5tl iken haftasonu 11.5tldir.
Filmi izlerken arada bir gözlükleri çıkarın ve aradaki farkı görün.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?