Serap Şen

Bilişim hakkında herşey…

Google Chrome İşletim Sistemi geliyor!


Merhaba arkadaşlar!
Google’ın bir süre önce sadece dedikodudan ibaret olan işletim sistemi geliştirme haberinden bahsedeceğim. Bu haber resmi olarak doğrulandı. Netbook platformları için özel olarak geliştirilen işletim sistemi, web tabanlı olacak ve zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirenlerin işini kolaylaştıracak hız ve basitlikte olacak.
İşletim sisteminin piyasaya çıkması henüz yeni olmasına rağmen büyük ilgi gördü.2010 yılı ikinci yarısı itibariyle netbook sahipleri tarafından kullanılmaya başlanacaktır. Google yetkililerinden Sundar Pichai’ye göre, Google Chrome İşletim sistemi bedavadır! (Bu iyi bir haber bizim için :) )

Önümüzdeki sene piyasaya sürülecek Netbook’larda Google İşletim Sistemi’nin hazır olarak geldiği günler yakın. Google; Acer, Adobe, Asus, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments, Toshiba, Dell ve Sony ile işbirliği içerisinde.

Arama motoru olmak amacıyla çıktığı yolda 1 Nisan 2004 tarihinde ücretsiz bir e-posta hizmeti sunarak internet kullanıcılarının şaka yapıldığını sanmalarına sebep olan Google, yaklaşık 5 yıl boyunca sürekli olarak beta halinde bulunan Gmail hizmetinin artık daha fazla beta olarak kalmayacağını açıkladı.Gmail kullanıcılarının artmamasındaki en büyük etkenlerden birisi olarak gösterilen beta versiyonunun yerini artık final versiyonuna bırakması ile birlikte, Google son zamanlarda Bing ve Wolfram Alpha ile zora girmeye başlayan arama motoru kimliğini diğer alanlara da kaydırmak istediğini gösterdi. Bunu daha önce de çeşitli farklı yan bölümleri ve özellikleri ile birlikte belli etse de Google, diğer yan hizmetlerini kullanmayan çoğu internet kullanıcısına artık sadece bir arama motoru olmadığını açıkça belli etmiş oldu.

Gmail’ın yanı sıra diğer belli başlı Google ürünleri de artık beta versiyonlarından çıkmış durumdalar. Google Talk anlık mesajlaşma servisi, Google Docs çevrimiçi ofis yazılımları ve Google Calendar takvim/ajanda uygulamaları artık beta değil. Twitter üzerinden bu konu ile ilgili bir arama yapıldığında karşımıza çıkacak binlerce sonuç, Twitter trendlerinin ne kadar hızlı yayıldığının da bir göstergesidir.
Beta versiyonundan çıkan Google uygulamalarının yanı sıra Google’ın gerçekleştirdiği bir önemli proje daha var. Haziran ayı başında Google I/O 2009 konferansında tanıtımı yapılan Google Wave. HTML 5 ile yapılabileceklerin bir sınırının olmadığının açık bir göstergesi olarak sunulan hizmet, “collaboration tools” yani işbirliği araçlarının bir arada nasıl kullanılabileceğinin bir göstergesidir.
Google’ın uygulamalarını betalıktan çıkartması ve Wave uygulaması ile internet kullanımımızı Google üzerine yoğunlaştırmayı istemesinin sebebi artık belli oldu. Chrome ile masaüstüne de geçiş yapan ve internet tarayıcısı pazarına çok hızlı bir giriş yaparak elinde olan kaynakları kullanıp bu alanda güzel bir yer edinen ve eklenti uyumluluğu ile de bu yeri sağlamlaştıracak olan Google, Chrome ile ilgili yeni planını açıkladı: Google Chrome İşletim Sistemi! Google Chrome OS’u geliştireceklerini açıkladılar. Aslında herkes cep telefonları için geliştirilen Android’in bilgisayar versiyonu da çıkacak diye düşünüyordu ancak Google Chrome üzerinden işletim sistemine geçeceğini açıkladı. Anlaşılan Microsoft’a bir rakip daha çıkıyor.

Google uygulamalarının bu anlamda beta’lıktan çıkması da oldukça önemli bir durum. Zira bu uygulamaları geliştiren departmanlar sanırım Wave ve Chrome OS’a kayacaklardır. Dikkati bu yöne vermek mottosu “Tüm bilgiyi almak ve ücretsiz sunmak” olan Google için büyük bir milat olabilir. Barkot okuma sistemi ve Google Voice gibi servisler ile de ses ve alışverişlerimize de el atıyor. Google bu arada. iPhone ve bilumum yeni nesil cep telefonlarında bulunan barkot okuma teknolojisi sayesinde alışverişlerimizi belki de mikro ödeme ile yapacağız. Ya da sesli eposta göndermek için Google Voice’u kullanabiliriz ileride.

Chrome işletim sistemine geri dönecek olursak; yapılan açıklamaya göre hedef kitle sadece netbook’lar ile sınırlı kalmayacak ve masaüstü bilgisayarları için de geçerli bir işletim sistemi olacak. Oyun oynamayı seven bilgisayar kullanıcılarının bu işletim sistemini nasıl kullanacakları henüz meçhul ancak bu konuda Google bir de oyun konsolu çıkartırsa hem oyun severleri hem de sadece internet amaçlı bilgisayar kullanan kullanıcıları memnun edebilir.


Bildiğiniz işletim sistemlerinden çok farklı…

Chrome OS, komplike yazılımları çalıştıracak bir işletim sistemi değil. Desteklenen tüm uygulamalar web tabanlı olacak. Detayları açıklanmasa da, Chrome OS çevrim dışı olarak da kullanılabilecek; ancak tam performans için web bağlantısı şart olacak.

Chrome OS’un 2010 yılı sonuna doğru hazır olması bekleniyor. İlk açıklamalar Google’ın Windows 7′ye rakip olmak yerine çok farklı bir kulvarda ilerleyeceğini gösteriyor. Ancak Google’ın bununla yetinmeyip Chrome OS’u daha yüksek konfigürasyonlar için optimize etmesine de herhalde hiç kimse şaşırmayacaktır.
Chrome OS’un tüketici istekleri esas alınarak geliştirileceği de belirtiliyor. Saatler boyu donanım tanıtmak, güvenliği ile uğraşmak, açılış ve kapanış zamanları ile uğraşmak gibi dertleri olmayan bir bilgisayar istediklerini belirten tüketiciler için geliştirilmeye çalışılacak Chrome OS, çapraz platform desteği ile uygulama geliştirecek kişilerin de kolay çalışması düşünülmüştür. İnternet tabanlı uygulamalar direkt olarak Chrome OS’ta çalışabilecekken diğer uygulamalar da belirli şekillerde çapraz platform destekli olabilecekmiş.

Son olarak belirtmek gerekir ki Bing hamlesinden sonra Microsoft, Google’ın alanına göz dikmişti ancak hamle sırası Google’da ve onlar da Windows’un alanına göz diktiler. Galip tabi ki tüketiciler. :)
Google Chrome OS yüklemek ve denemek için tıklayın

Tags: ,

One Response to “Google Chrome İşletim Sistemi geliyor!”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Follow Me

Microsoft Imagine Cup 2012 Repharm Project

Makalelerimi takip edebilirsiniz…

Arşivlerim

Readmee E-dergimiz

Anketler

Web Sitemi Beğendin mi?

  • Kötü (24%, 35 Votes)
  • Fena değil (8%, 12 Votes)
  • İdare eder (10%, 15 Votes)
  • İyi (18%, 27 Votes)
  • Çok iyi (40%, 57 Votes)

Total Voters: 146

Loading ... Loading ...

Kaç Kişi Online?